Szkoły STO negatywnie oceniają sposób przeprowadzenia naboru wniosków do programu „Podróże z klasą”. STO napisało w tej sprawie do MEN, informując o zastrzeżeniach formułowanych przez szkoły. Zwróciliśmy się także do MEN z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej na temat beneficjentów programu.
Zachęcamy do zapoznania się z treścią listu wystosowanego przez Zarząd Główny Społecznego Towarzystwa Oświatowego:
Szanowna Pani Minister,
Zainicjowany przez resort edukacji program „Podróże z klasą” spotkał się z dużym zainteresowaniem szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Niestety, równie duże było ich rozczarowanie, w związku z okolicznościami towarzyszącymi naborowi wniosków do wspomnianego programu.
Chcielibyśmy w związku z tym zwrócić Pani uwagę na szereg zastrzeżeń formułowanych przez osoby, które z ramienia szkół odpowiadały za przygotowanie wniosków, a następnie ich złożenie.
Lista kluczowych zastrzeżeń jest następująca:
- W programie przyjęto zasadę „kto pierwszy, ten lepszy”, premiując szkoły, które najszybciej złożą wniosek. Uważamy, że nie jest to właściwa praktyka i większy akcent powinien zostać położony na warstwę merytoryczną składanych wniosków.
- Formularz do składania wniosków nie został udostępniony z wyprzedzeniem, podczas gdy dostęp do formularza jest powszechną praktyką w przypadku tego rodzaju przedsięwzięć. Znacząco utrudniło to składanie wniosków, a szkoły, nie znając formularza, musiały przygotować się na wiele potencjalnie zaskakujących wymagań.
- Osobom, które z pewnym wyprzedzeniem otworzyły witrynę z formularzem, ukazał się komunikat, w myśl którego środki przewidziane programem zostały już wyczerpane.
Z informacji przekazanej mediom przez biuro prasowe MEN wynika, że była to wiadomość testowa. Trudno nam zrozumieć, dlaczego takie informacje, wprowadzające w błąd użytkowników, są testowane w krótkim czasie przed rozpoczęciem przyjmowania wniosków. - Liczne szkoły STO zasygnalizowały, że po kilkunastu minutach otrzymały komunikat o wyczerpaniu środków przewidzianych programem i utraciły możliwość wprowadzenia wniosków. Zdecydowana większość szkół nie zdążyła w tak krótkim czasie zarejestrować ani jednego wniosku, mimo że proces wprowadzania wniosku do systemu został przez nie zapoczątkowany o godz. 10.00, wraz z udostępnieniem szkołom formularza, a osoby odpowiedzialne za to zadanie starały się uzupełnić formularz tak szybko, jak to możliwe. Zważywszy, że samo skuteczne złożenie wniosku nie było równoznaczne z uzyskaniem środków, a każdy wniosek miał dopiero zostać sprawdzony w późniejszym czasie, niezrozumiały pozostaje dla nas komunikat o wyczerpaniu środków. Nie rozumiemy także, dlaczego pojawianie się takiego komunikatu automatycznie uniemożliwiło szkołom wprowadzenie wniosków. Uważamy, że nawet w sytuacji gdy ważnym czynnikiem pozostaje kolejność złożenia wniosków, osoby, które poświęciły wiele czasu na ich przygotowanie, powinny zyskać możliwość ich wysłania.
Szanowna Pani Minister, przygotowanie wniosków z myślą o programie „Podróże z klasą” wymagało od szkół dużego wysiłku organizacyjnego. W każdej szkole określona grupa osób musiała dołożyć starań, by odpowiednio przygotować wymagane materiały. Przeczytanie regulaminów programu, podjęcie decyzji, które klasy pojadą na wycieczki i dokąd, opracowanie tras podróży, zapewnienie noclegów, obliczenie kwot dofinansowania – realizacja wszystkich tych zadań pochłonęła wiele godzin.
W zdecydowanej większości przypadków okazało się, że ta praca poszła na marne. To negatywne doświadczenie z pewnością przełoży się na zmniejszenie zainteresowania kolejnymi programami i projektami inicjowanymi przez resort edukacji.
W związku z powyższym zwracamy się do Pani z apelem o zmianę sposobu procedowania kolejnych, podobnych przedsięwzięć, tak by osoby zaangażowane w przygotowanie wniosków zyskały poczucie, że autor przedsięwzięcia podchodzi z szacunkiem do pracy, którą wykonują. Aktualnie towarzyszy im jedynie poczucie zlekceważenia ich wysiłku.
W imieniu Zarządu Głównego STO,
Zygmunt Puchalski
Prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego