Prawie 1000 osób wzięło udział w konferencji online pt. „Głowa w koronie”, poświęconej zdrowiu psychicznemu uczniów. O problemach dzieci i młodzieży związanych z pandemią dyskutowali przedstawiciele Społecznego Towarzystwa Oświatowego (STO) oraz zaproszeni goście: profesor Jacek Pyżalski, Justyna Suchecka i Lucyna Kicińska. Organizatorem wydarzenia był Zarząd Główny STO.
Pandemia koronawirusa wpłynęła na kondycję psychiczną znacznej części dzieci i młodzieży. W tysiącach domów miniony rok upłynął pod znakiem rodzinnych dramatów, spowodowanych utratą zdrowia lub pracy. Trudnym doświadczeniem dla wielu uczniów była – i nadal jest – nauka zdalna i brak kontaktu z rówieśnikami.
Nauczyciele potwierdzają, że w ostatnich miesiącach obserwują nasilenie problemów, z którymi już wcześniej mierzyli się ich uczniowie. Obserwacje nauczycieli i sygnały płynące od rodziców skłoniły Zarząd Główny Społecznego Towarzystwa Oświatowego do organizacji wydarzenia, które pozwoliłoby na dyskusję o zdrowiu psychicznym dzieci i nastolatków.
– W ostatnich miesiącach dziecięca psychika musi znosić bardzo duże obciążenia. W tych okolicznościach pomoc dorosłych jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek – mówi Zygmunt Puchalski, Prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego. – Wyzwanie, przed którym stoją rodzice, nauczyciele i dyrektorzy jest jednak wyjątkowo duże, bo nierzadko oni sami potrzebują wsparcia. W nowej dla siebie sytuacji nie zawsze też dysponują wiedzą i odpowiednimi umiejętnościami, by pomóc dzieciom. Konferencja stanowiła okazję do tego, by dowiedzieli się więcej o źródłach problemów uczniów i sposobach ich rozwiązywania – zarówno na poziomie systemowym, jak i w szkołach oraz rodzinach – dodaje.
Program konferencji „Głowa w koronie”
Konferencja pt. „Głowa w koronie” odbyła się 17 kwietnia (sobota). Program wydarzenia składał się z pięciu części, w tym paneli dyskusyjnych. Podczas całej konferencji uczestnicy mogli nie tylko słuchać wystąpień, ale także zadawać pytania prelegentom.
Podczas wykładu inaugurującego profesor Jacek Pyżalski przybliżył uczestnikom wyniki badań naukowych poświęconych zdrowiu psychicznemu uczniów i nauczycieli w okresie pandemii. Wystąpienie Lucyny Kicińskiej było skierowane głównie do rodziców. Pedagożka i wieloletnia koordynatorka telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży radziła, jak zapobiegać problemom najmłodszych w sferze zdrowia psychicznego. Justyna Suchecka, w rozmowie z prowadzącym konferencję Grzegorzem Nawrockim, opowiadała z kolei o tym, z jakimi problemami nastolatków styka się w trakcie swojej pracy dziennikarskiej.
W ramach konferencji odbyły się również dwa panele dyskusyjne. W pierwszym z nich, poświęconym wpływowi systemu edukacji na kondycję psychiczną uczniów, wzięli udział: profesor Jacek Pyżalski, Jarosław Pytlak, dyrektor Zespołu Szkół STO na Bemowie, oraz Iwo Wroński, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. J. Słowackiego STO w Krakowie. Drugi z paneli był poświęcony roli rodziny i szkoły w profilaktyce problemów zdrowia psychicznego. Do Lucyny Kicińskiej i Justyny Sucheckiej dołączyli: Elżbieta Rakoczy, członek Zarządu Głównego STO i dyrektor SSP nr 4 STO w Warszawie, oraz Leszek Janasik, dyrektor SLO nr 5 STO w Milanówku.
W imieniu organizatorów, uczestników wydarzenia powitali i pożegnali: Elżbieta Rakoczy oraz Wiesław Suchowiejko, wiceprezes Zarządu Głównego STO. Na zakończenie wydarzenia poinformowali, że każda szkoła otrzyma od władz STO książkę Justyny Sucheckiej pt. „Young Power”, z dedykacją od autorki.
Formuła konferencji
Konferencja pt. „Głowa w koronie” była pierwszym wydarzeniem na tak dużą skalę zorganizowanym przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe w formule online. Pierwotnie planowano, że prelegenci i paneliści spotkają się w jednej lokalizacji, jednak w realizacji tych zamiarów przeszkodziła sytuacja pandemiczna.
Nagrania
– wykład prof. Jacka Pyżalskiego
– panel dyskusyjny z udziałem Jarosława Pytlaka, prof. Jacka Pyżalskiego oraz Iwo Wrońskiego
– rozmowa z Justyną Suchecką
– panel dyskusyjny z udziałem Lucyny Kicińskiej, Elżbiety Rakoczy, Justyny Sucheckiej i Leszka Janasika