Warszawa: 4 Festiwal Naukowy w ZS 16 STO w Warszawie

Przy 16 stanowiskach uczniowie naszej szkoły budowali modele samolotów, statków z kołem napędowym, wiatraków i motyli. Przekonali się, jak silne jest napięcie powierzchniowe wody, która nie wypływała z butelki odwróconej dnem do góry. Zobaczyli, że istnieją ciała, które poruszają się pod górę bez żadnej pomocy, że nie zawsze balon pęka po naciśnięciu na gwoździe, że rodzynki toną, a następnie wynurzają się.

Doświadczyli też magii optyki i zapalania świeczki nie od jej knota, a od dymu nad nim. Odróżniali jajka surowe od ugotowanych. Podziwiali zmianę wielkości balonu w naczyniu próżniowym. Uczniowie mogli zobaczyć model fontanny, silnika elektrycznego, pociągu elektromagnetycznego oraz poduszkowca. Dużym zainteresowaniem cieszyły się różne doświadczenia związane z reakcją octu z sodą oraz walki na worki z powietrzem z własnych płuc.


Na zakończenie uczniowie uczestniczyli w pokazie atrakcyjnego doświadczenia, w czasie którego powstała pasta do zębów dla słonia.
Wszystkie atrakcje przygotowała grupa uczniów z Klubu Młodego Odkrywcy „Atomówki i Robale” działającego w naszej szkole od siedmiu lat. Festiwal był okazją do zaprezentowania prac wykonanych przez uczennice kl. II Społecznego Gimnazjum nr 16 STO w fotograficznym projekcie z fizyki.

Wydarzenie było finansowane przez Zarząd Główny STO.