Wakacyjna Szkoła STO w Luboradzy

Już w najbliższy poniedziałek rusza Wakacyjna Szkoła STO. W tym roku uczestnicy Szkoły będą pracować w Dworze Luboradza nad malowniczym jeziorem Koprzywno. Warto poznać bliżej to miejsce, które słynie z pięknej przyrody i ciekawej historii.

Luboradza to osada położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Barwice, nad rzeką Dębnicą przepływającą przez jezioro Koprzywno. Została założona w XIX w. Powierzchnia użytkowa samego dworu wynosi 821 m². Wokół pałacu rozciąga się dwuhektarowy park krajobrazowy.

Na ukształtowanie terenu w okolicy największy wpływ miało zlodowacenie skandynawskie, dzięki któremu wokół Luboradzy rozciągają się liczne wzgórza, pagórki, głębokie jary, wąwozy, a także jeziora polodowcowe. W okolicy rosną dwa stare dęby: „Adam” o obwodzie 5,2 m oraz „Ewa” o obwodzie 6,5 m. Był jeszcze trzeci „Kain” (4 m obwodu), jednak przewrócił się i obecnie można podziwiać tylko jego pień. W pobliżu jeziora Koprzywno rośnie też bardzo stary wiąz. Jego wiek szacowany jest na około 900 lat.

Od początku XX wieku do końca lat trzydziestych wieś zamieszkiwana była przez Polaków i Niemców. W tym okresie powstały murowane domy, kościół, zabudowania folwarczne z pałacem oraz położona nad rzeką gorzelnia. Po wojnie przez kilkadziesiąt lat dwór był własnością Zakładów Przemysłu Jedwabniczego „Pierwsza” w Łodzi. W 2005 roku dwór zakupił prywatny przedsiębiorca. Obecnie mieści się w nim sala restauracyjno-koncertowa, 28 pokoi, a także dwie sale konferencyjne i SPA z basenem.

Więcej o dworze w Luboradzy można przeczytać tu: http://www.dworpomorski.pl

A na temat programu i przebiegu Wakacyjnej Szkoły więcej informacji tu: http://sto.org.pl/wakacyjna-szkola-2016-4-9-lipca-2016-r-2