V Bieg STO-nogi Milanówek

V Bieg STO-nogi Milanówek to:

 • 431 – tylu zawodników ukończyło bieg na 10 000 m
 • 846  tyle butelek wody wypito na mecie
 • 721  tyle naleśników zjedzono! Wielkie brawa dla wolontariuszy smażących naleśniki!
 • 645  kubków wody wydano na 5,5km trasy
 • 633  zjedzone babeczki...
 • 123  wolontariuszy
 • 106 zawodników na ¼ Mili Milanowskiej
 • 74  zawodników Mili Milanowskiej
 • 5 – sędziów PZLA

Według naszych szacunków przez „Zielony dołek” przy ul. Fiderkiewicza w godzinach 10-15 przewinęło się około 1000 osób!

Wyniki open mężczyzn:

 1. PARSZCZYŃSKI ŁUKASZ – 00:33:01
 2. WOJTCZAK ANDRZEJ – 00:33:29
 3. MIKULSKI TOMEK – 00:34:07

Wyniki open kobiet:

 1. PARSZCZYŃSKA IZABELA  00:37:40
 2. DAWIDZIUK DIANA  00:39:07
 3. PRUGAR FUKOWSKA PAULINA  00:41:36

Pełne wyniki znajdują się na stronie: www.sto-nogi.pl.

Sędzią głównym zawodów z ramienia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki był pan J. Żurawski.

Zawody posiadają rangę Mistrzostw Polski Pilotów i Mistrzostw Świata Geografów.

Organizator:
Społeczne Towarzystwo Oświatowe w Milanówku

Współorganizatorzy:

 • Milanowskie Centrum Kultury
 • Społeczne Liceum Ogólnokształcące Nr 5 STO w Milanówku
 • Zawody odbywały się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Milanówka

W dniu 4 czerwca 2017 r. w Milanówku odbył się już po raz piąty bieg uliczny na dystansie 10 km. Bieg ten – tak jak poprzednio – zorganizowała grupa zapaleńców z Samodzielnego Koła Terenowego nr 10 Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Dobra pogoda i rosnąca popularność naszej imprezy ściągnęła na start rekordową liczbę biegaczek i biegaczy nie tylko z Milanówka, ale właściwie z całej Polski. Bieg ukończyło 431 zawodników.

V Bieg STO-nogi różnił się znacznie od swoich poprzedników. Jako, że to nasz mały jubileusz, więc postanowiliśmy zmienić kilka rzeczy. Przede wszystkim termin. Ze względu na natłok imprez biegowych w naszym regionie pod koniec kwietnia, przesunęliśmy termin na pierwszą niedzielę czerwca. Wygląda na to, że przy tym terminie pozostaniemy na dłużej – tak się wszystkim spodobał. Zmieniliśmy też trasę Biegu. Formułę 2×5 km zamieniliśmy na 1×10 km. Było to duże wyzwanie logistyczne. Milanówek nie jest rozległy, więc by stworzyć 10-cio kilometrową trasę, musieliśmy puścić naszych biegaczy przez wiadukt – jedyną przeprawę miasta nad torami. Zawodnicy przyjęli to z entuzjazmem. Organizatorzy z przerażeniem. Wreszcie z okazji jubileuszu przygotowaliśmy wiele atrakcji dla naszych sportowców. Były jubileuszowe naleśniki. Były nagrody dla uczestników wszystkich 5-ciu biegów. Uhonorowaliśmy też najszybszych z nich.

Bieg STO-nogi już od dawna jest świętem biegowym całego Milanówka. Razem z naszym Biegiem odbyła się również jubileuszowa XX Mila Milanowska dla młodszych biegaczy, oraz ¼ Mili dla najmłodszych. Wszystkie te biegi cieszyły się rekordową frekwencją i ściągnęły wielu zawodników i kibiców. Biegały całe rodziny, kibicując sobie nawzajem. Ulica Fiderkiewicza – przy której mieści się nasze 5 Społeczne Liceum Ogólnokształcące – zamieniła się w arenę sportową, na której swe zwycięstwa, a czasem porażki przeżywali i duzi, i mali.

Zaraz po zakończeniu wszystkich biegów odbyła się ceremonia dekoracji zwycięzców. W tym roku przygotowaliśmy dla triumfatorów piękne szklane puchary, a dla najszybszych biegaczek i biegaczy w kategorii OPEN – tradycyjne u nas – pluszowe medale. Ceremonię uświetniło przybycie pani Burmistrz Milanówka Wiesławy Kwiatkowskiej. Pani Burmistrz objęła patronatem honorowym naszą imprezę, a w czasie dekoracji dzielnie pomagała przy wręczaniu trofeów i upominków dla najlepszych zawodników.

Bieg STO-nogi to jednocześnie Mistrzostwa Polski Pilotów i Personelu Pokładowego, a także Mistrzostwa Świata Geografów. Te konkurencje również zgromadziły rekordową ilość uczestników. Rywalizacje, które w zamyśle miały być zabawą i zachcianką głównych organizatorów (geografa i pilota) stały się poważnymi zawodami gdzie zawodnicy walczą o każdy metr i każdą sekundę.

V Bieg STO-nogi przeszedł już do historii. Mamy nadzieję, że podobał się zawodnikom i nie sprawił zbyt wielu kłopotów komunikacyjnych mieszkańcom Milanówka. Na razie robimy wielkie sprzątanie i podsumowujemy to co się zdarzyło. Ale już za kilka dni zaczniemy zapewne myśleć o przygotowaniach do następnej biegowej imprezy pod znakiem STO-nogi – grupy biegowej, która w swej nazwie zawarła symbol Społecznego Towarzystwa Oświatowego.

Wiceprezes SKT 10 STO
Jerzy Stypa