Szymon Hołownia

Ukończył Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO w Białymstoku. Jest absolwentem psychologii warszawskiej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. 

Dziennikarz radiowy oraz redaktor i felietonista m. in. w "Gazecie Wyborczej", "Newsweeku" i "Rzeczpospolitej" i "Wprost". Publikował także w takich tytułach jak „Kultura Popularna”, „Machina”, „Przewodniku Katolicki”, „Tygodnik Powszechny” oraz „Więzi”. Karierę telewizyjną rozpoczął w 2006 roku w TVP, a następnie w TVN. Był również dyrektorem programowym kanału Religia.tv.

Autor wielu książek m.in. Kościół dla średnio zaawansowanych, Tabletki z krzyżykiem, Ludzie na walizkach, Monopol na zbawienie, Bóg. Życie i twórczość, Bóg, kasa i rock'n'roll (wspólnie z Marcinem Prokopem), Last minute. 24h chrześcijaństwa na świecie, Wszystko w porządku. Układamy sobie życie (wspólnie z Marcinem Prokopem).

Dwukrotny laureat jednej z najważniejszych nagród dziennikarskich: Grand Press w 2006 oraz 2007 roku. Otrzymał również inne prestiżowe wyróżnienia: nagrodę Ostrego Pióra, Ślad im. bp. Jana Chrapka oraz Wiktora. 

fot. Flickr