Starachowice: Setne urodziny naszej Ojczyzny

Społeczna Szkoła Podstawowa STO
ul. Iłżecka 39
27-200 Starachowice

100 lat wolnej i niepodległej ojczyzny świętujemy w Społecznej Szkole Podstawowej i Społecznym Liceum STO w Starachowicach od początku roku szkolnego. Zainaugurowaliśmy go koncertem muzyki polskiej w wykonaniu artystów z Filharmonii Świętokrzyskiej.

Podczas tradycyjnych „jesiennych spotkań z przedszkolakami” wielokrotnie  prezentowaliśmy spektakl pt. „Szczęście, wolność, niepodległość”.

Młodzi aktorzy z SSP rozmawiają z dziećmi z przedszkoli o najważniejszych ludzkich wartościach, takich, jak -  wolność, pokój, szczęście, niepodległość i miłość.

Kulminację świętowania przygotowaliśmy na 9 listopada.

Dziś cała społeczność obu szkół obejrzała przygotowane przedstawienie. Stworzyliśmy przestrzeń do osobistych odpowiedzi na pytania, czym dla każdego

z nas jest pokój, niepodległość i szczęście. Wymiar świętowania i rozumienia polskości zaczyna się od pojedynczych odpowiedzi na takie pytania.

Następnie podczas uroczystej akademii uczennice i uczniowie przypomnieli najważniejsze momenty z historii Polski – z czasu jej klęski i ostatecznego zwycięstwa!

Zespół wokalny„Wiarusy”swoim koncertem pieśni patriotycznych dopełnił uroczystość, stwarzając szanse wspólnego, pokoleniowego śpiewania.

O godzinie 11.11 wzięliśmy udział w ogólnopolskim odśpiewaniu hymnu państwowego, wspólnie ze społecznością Gimnazjum Nr 2 (z którą jeszcze przez rok dzielimy szkolne pomieszczenia) oraz z „Wiarusami” uroczyście odśpiewaliśmy „Mazurek Dąbrowskiego”.

Ważne, że udało się tak świętować, aby łączyć różne środowiska, doświadczając,

że wszyscy możemy cieszyć się polskością i  uczyć się ją doceniać i szanować.