Słuchaczki Publicznej Szkoły Policealnej w Raciążu z wizytą w płockim żłobku

Publiczna Szkoła Policealna STO
ul. Płocka 28
09-140 Raciąż

19 października słuchaczki z kierunku opiekunka dziecięca wraz z opiekunami, panią Jolantą Wiśniewską i panem Marcinem Ciarkowskim, w ramach realizacji podstawy programowej wybrali się na wycieczkę szkoleniowo-edukacyjną do Żłobka Miejskiego nr 2 Radosne Maluszkowo w Płocku.

To, co zobaczyli, przeszło ich najśmielsze oczekiwania. Rodzinna atmosfera, wykwalifikowana kadra, dla której praca jest prawdziwą pasją, ludzie odpowiedzialnie podchodzący do realizacji powierzonych im zadań, dbający, aby dzieci czuły się jak we własnym domu – dobrze i bezpiecznie, to tylko niektóre z atutów tego niezwykłego miejsca.

Kiedy przekroczyliśmy progi żłobka, od razu zauważyliśmy, że jest on doskonale zarządzany, co jest niewątpliwą zasługa pani dyrektor Ewy Mochockiej, która każdego dnia dokłada wszelkich starań, aby zapewnić swoim wychowankom sprzyjające warunki do wszechstronnego rozwoju. Dzieci są pod doskonałą opieką, nie nudzą się, gdyż ich czas wypełniony jest przeróżnymi zajęciami usprawniającymi fizycznie i rozwijającymi intelekt.

Już na samym początku wszystkich zaskoczyły domofony umożliwiające kontakt rodziców z opiekunami znajdującymi się w salach. Podążając przestronnymi korytarzami i zwiedzając obiekt, słuchaczki naszej szkoły podziwiały przepiękny wystrój wnętrz. Ciepła kolorystyka, imponujące dekoracje oraz zdobienia ścian sprawiły, że czuły się, jakby wkroczyły w bajkowy świat – świat, w którym dzieci mogą przebywać każdego dnia. Uwagę przyciągały także pomoce dydaktyczne: kukły, strusie, krasnale, pacynki wykorzystywane w czasie przedstawień, maty dydaktyczne oraz różnorodne zabawki: klocki, miśki, kręgle, samochody, czy też konie na biegunach.

Podczas zwiedzania dwukondygnacyjnego budynku słuchaczki Publicznej Szkoły Policealnej w Raciążu podziwiały dostosowane do potrzeb i wieku maluchów wyposażenie obiektu. Miały okazję zobaczyć salę do zabaw, gabinet pielęgniarski, pralnię, suszarnię, wózkownię, pokój do indywidualnej pracy z dzieckiem, pomieszczenia socjalne oraz szatnię dla pracowników.

Odwiedziły również świetnie wyposażoną kuchnię, wyparzalnię jaj, magazyn i obieralnię warzyw. Zobaczyły, jak przygotowywane są posiłki z uwzględnieniem diety uczęszczających do żłobka dzieci oraz obejrzały specjalną lodówkę w której przechowywane są próbki dań na potrzeby sanepidu. Ciekawym doświadczeniem była wizyta w przestronnej sypialni, miejscu codziennego wypoczynku maluchów, wyposażonej w dostosowane do ich wzrostu łóżka.

Podczas pobytu w żłobku przyszłe opiekunki dziecięce odwiedziły trzy grupy wiekowe, w których przebywały dzieci od ukończenia 20 tygodnia życia do 3 lat. W pięknie udekorowanych salach znajdowały się najróżniejsze, kolorowe zabawki. Słuchaczki miały niepowtarzalną okazję uczestniczyć w zajęciach z maluchami, pomagały im w czasie jedzenia, wykonywania prac plastycznych oraz uczestniczyły w organizowanych przez opiekunki zabawach ruchowych przy muzyce, budowały wieże z klocków, tańczyły, śpiewały, słuchały opowiadanych bajek. Dzieci uczyły się poprzez zabawę, rozwiązywały zagadki dotyczące owoców i warzyw oraz próbowały rozpoznać je po smaku. Nie było to jednak rzeczą łatwą, gdyż miały zasłonięte chustką oczy.

Wizytując żłobek, słuchaczki spotkały się z panią Katarzyną Sawicką – dietetyczką. Wysłuchały bardzo interesującego wykładu na temat właściwego odżywiania, dzięki czemu mogły uświadomić sobie, jak ogromne znaczenie ma karmienie dziecka – to, jakie pokarmy spożywa od najmłodszych lat swojego życia, wpływa na jego późniejszy stan zdrowia. Dietetyczka podkreśliła, że w dzisiejszych czasach rodzice przykładają coraz większą wagę do tego, jakich składników odżywczych dostarczają swoim pociechom, co jest jak najbardziej zrozumiałe.

Dużym zaskoczeniem dla słuchaczek była informacja, że pani dietetyk wraz z kucharką, panią Bożeną Marcinkowską napisały i wydały książkę, w której znajdują się przepisy na wiele pożywnych, pysznych, a przede wszystkim zdrowych dań dla dzieci. Takie właśnie książeczki otrzymały w prezencie opiekunki dziecięce kształcące się w Publicznej Szkole Policealnej w Raciążu. Na zakończenie przyszła pora na wspólne pamiątkowe zdjęcie wraz z panią dyrektor Ewą Mochocką, dzięki której wizyta w żłobku doszła do skutku.