Raciąż: Przedsiębiorczy i wrażliwi

Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO
ul. Płocka 28
09-140 Raciąż

Uczniowie I klasy Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu, w miniony czwartek, 2 października, wraz z nauczycielkami języka polskiego panią- Aleksandrą Maludy i panią Sarą Lis oraz nauczycielem podstaw przedsiębiorczości, panem Łukaszem Palmowskim, wybrali się na całodniową wycieczkę do Warszawy.

Plan zwiedzania stolicy był bardzo napięty. Pierwszym planowym punktem było spotkanie z kustoszem i zwiedzanie Gabinetu Numizmatycznego Mennicy Polskiej. Podopieczni naszego liceum obejrzeli krótki film o historii Mennicy. Następnie po projekcji wysłuchali ciekawego wykładu na temat wyrobów i osiągnięć polskiej mennicy. Kustosz w ciekawy sposób opowiadała o monetach, historii i okazjach na jakie powstawały, orderach, kruszcach używanych do ich stworzenia, a także ciekawostkach związanych z mennicą i jej działalności. Na zakończenie wizyty wszyscy uczniowie otrzymali na pamiątkę Żetony Gabinetu Numizmatycznego Mennicy Polskiej, a grupka szczególnie udzielających się dziewcząt: Justyna Jaraczewska, Natalia Gawrońska i Patrycja Łukaszewska dostały specjalne upominki od pani kustosz.

Kolejnym punktem na planie wycieczki w stolicy była wizyta w centrali Banku Zachodniego. Nasza kilkunastoosobowa grupa została przyjęta w nowo wybudowanej siedzibie korporacji w samym centrum Warszawy. Reprezentantka banku zaprosiła nas do sali konferencyjnej Zarządu. Po krótkim wprowadzeniu na uczniów czekała niespodzianka. Panie z działu Zarządzania Sprawami Społecznymi banku przygotowały dla swoich młodych słuchaczy grę edukacyjną. Uczniowie musieli tak zarządzić swoją podróżą po miastach europejskich i tak rozdysponować pieniędzmi, żeby zostało im jak najwięcej funduszy. Odpowiadając na różne wylosowane podczas gry pytania, licealiści, podzieleni na grupy, mogli wykorzystać swoją wiedzę z lekcji podstaw przedsiębiorczości w praktyce, a tym samym zdobyć dodatkowe fundusze w zabawie. Zwycięska drużyna otrzymała nagrody, a wszyscy uczestnicy spotkania oprócz nowych, ciekawych doświadczeń otrzymali od banku upominki. Po krótkiej przerwie, możliwości posilenia się po emocjonujących punktach wycieczki, na uczniów czekała ostania atrakcja.

Po całym spędzonym aktywnie dniu, o godz. 19.00 licealiści udali się na balet pt. „Romeo i Julia” w Operze Narodowej. Młodzież po raz pierwszy była w tym wyjątkowym miejscu. Dwie godziny upłynęły jej szybko przy dźwiękach muzyki poważnej i przy wyjątkowym pokazie scenicznym.

Zmęczeni, zadowoleni, pełni wrażeń licealiści wrócili z Warszawy z nowymi doświadczeniami i chęciami oraz pomysłami już na kolejną szkolną wyprawę.