Kluczbork: RAZEM DLA POKOJU. STO w EDUKACJI GLOBALNEJ!

Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO
ul. Ligonia 3
46-203 Kluczbork

Czy można sobie wyobrazić ważniejsze rozpoczęcie tygodnia edukacji niż z EDUKACJĄ GLOBALNĄ pod hasłem RAZEM DLA POKOJU? Niezależnie od odpowiedzi (choć wiadomo jakich się spodziewamy), warto było się dziś przekonać, iż dzień rozpisany na działania integrujące nas wszystkich we wspólnym myśleniu o losie świata – jest dniem na stałe wpisującym się w nasze umysły i serca!

Niesienie pomocy – to hasło, które dla szkoły STO stanowi wartość samą w sobie. Dlatego też, realizując projekt Edukacji Globalnej – staramy się rozpisać nasze działania tak, aby propagowanie najważniejszych dla świata wartości tworzyło między nami wzajemną nić – porozumienia i dobra. I dlatego już dziś przeprowadziliśmy wykład, przynoszący nam wiele odpowiedzi na temat rozwiązywania konfliktów na świecie, połączony z wystawą zdjęć. Podczas dzisiejszej prelekcji uczniowie naszej szkoły niezwykle mądrze i dojrzale podjęli ze sobą dialog, podając najlepsze przepisy na rozwiązanie światowych konfliktów… Teraz pozostaje nam mieć tylko nadzieję, iż znajdą się one w światowym menu działań polityków.

Nie poprzestaliśmy jednak na samym mówieniu, bo kolejnym naszym przedsięwzięciem było przejście tanecznym krokiem do wspólnej „Belgijki”, której wykonanie stanowiło dla nas wyraz wzajemnej tolerancji. Efekt? Niezależnie od mylonych kroków;) – wspólnie zatańczyliśmy na parkiecie świata!, dając susa na wieczorek poetycki, który w magicznej – literackiej, muzycznej i instrumentalnej odsłonie pokazał nam… jak słowo i muzyka pięknie jednoczą we wspólnym przeżywaniu, stanowiąc dialog płynący od serca do serca. Wartość, płynąca z tego spotkania jest dla nas nie tylko cennym doświadczeniem, ale także niezapomnianą lekcją propagowania tolerancji, których realizatorami możemy być wszyscy.

Nie bójmy się więc powiedzieć, że MARZYMY o świecie, w którym inna kultura, zwyczaje, język, kolor skóry, sposób życia i bycia – nie stanowią żadnej  przeszkody dla tych, którzy chcą pomagać! Granice przestają istnieć, gdy otwieramy się na INNEGO. Miejmy siebie dla Drugich, swoją wzajemną uwagę i otwarte serca. Naprawdę warto budować świat oparty na pokoju, tolerancji i równości. Jesteśmy przecież w nim – WSZYSCY!

RAZEM BĄDŹMY DLA ŚWIATA!

I pomyśleć, że to nie koniec… tylko POCZĄTEK naszych działań!