Konferencja naukowo-dydaktyczna „Humanizm, a IT”

Społeczne Gimnazjum nr 2 im. Edwarda hr. Raczyńskiego STO
os. Wichrowe Wzgórze 114
61-670 Poznań

Termin: 23 lutego 2017 r.
Miejsce: ZSS nr 2 im. Edwarda hr. Raczyńskiego STO, Poznań

Organizator:Zespół Szkół Społecznych nr 2 im. Edwarda hr. Raczyńskiego STO

os. Wichrowe Wzgórze 114, 61-670 Poznań
tel. 505 042 520
email: sekretariat@spolecznadwojka.pl

Zasięg lokalny


Całodniowa konferencja naukowo-dydaktyczna skierowana do nauczycieli, dyrektorów szkół oraz rodziców, której celem jest rozmowa o nowoczesnej edukacji, aktualnych problemach szkolnictwa i roli rodziców w pracy wychowawczej szkoły. Głównym wykładowcą będzie profesor Janusz Morbitzer z Uniwersytetu w Dąbrowie Górniczej.


W dniu 23.02 w Zespole Szkół Społecznych nr 2 STO w Poznaniu odbyła się kolejna edycja konferencji naukowej, tym razem pod tytułem „Humanizm, a IT”.

Jak co roku, konferencja przyciągnęła blisko 100 osobowe grono słuchaczy. Uczestnicy stawiali pytanie o przetrwanie wartości humanistycznych w coraz bardziej zdigitalizowanym świecie, w którym dominującą wartością zaczyna być ogromne tempo oraz natłok informacji. Pierwszy mówca, pan Paweł Motyl (ICAN Institute) poświęcił swoją prelekcję właśnie kwestii umiejętności reagowania oraz podejmowania odpowiednich decyzji w obliczu nieoczekiwanych zmian. Mówił o tzw. indyku wśród czarnych łabędzi wśród.  Temat kontynuował pan prof. Janusz Morbitzer (Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej), który w swoim wystąpieniu położył nacisk na wpływ nowoczesnych technologii na umysł człowieka („Uczeń w hybrydowym świecie”). Od strony bardziej technologicznej z tematem zmierzyli się pan Robert Posiadała (Beeclouds Sp. z o. o.) oraz pan Andrzej Nowak (Instytut Filozofii UAM). Mówili oni o tym, jak współczesna technologia, zjawisko „deep mind” wpływa na funkcjonowanie człowieka, wpływa na humanizm.

Wykłady nagradzane były gromkimi brawami oraz stanowiły początek rozlicznych dyskusji prowadzonych w kuluarach.