Bytom: Konkurs polonistyczny z Alcybiadesem

Gimnazjum STO
ul. Skrajna 14 a
41-907 Bytom

Już po raz kolejny pod naszą szkołę podjechał Omnibus Polonistyczny – w gimnazjum odbył się konkurs interdyscyplinarny dla uczniów szkół podstawowych, wymyślony i prowadzony przez nasze Panie polonistki: Joannę Klimas, Aleksandrę Rygiel-Pawlus i Karolinę Jędrych.

W ubiegłych latach pytania i zadania dla uczniów dotyczyły „Lwa, czarownicy i starej szafy”, „Godziny pąsowej róży” oraz „W pustyni i w puszczy”. Chcąc przypomnieć młodym czytelnikom kolejną świetną, choć wydaną kilkadziesiąt lat temu powieść dla młodzieży, w tym roku Panie zaproponowały uczniom „Sposób na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego.

Książka o poszukiwaniu sposobu na łatwe zdobywanie dobrych stopni oraz jej ekranizacja z 1998 roku stały się pretekstem do zadań dotyczących budowy opowiadania, pisania podania, rozpoznawania komizmu, ćwiczeń ortograficznych, interpretowania tekstu, rozpoznawania wydarzeń historycznych… Oczywiście sprawdzona została także wiedza uczniów dotycząca treści lektury.

Zadaniem, które każda dwuosobowa drużyna musiała wykonać w domu była prezentacja multimedialna, zawierająca opis sposobu na wybranego nauczyciela. Swoje spostrzeżenia i wnioski uczniowie zaprezentowali podczas konkursu.

Choć wyniki drużyn były bardzo podobne, udało się wyłonić zwycięzców:
I miejsce: „Katonki” – Julia Ćwiek i Iga Radwan (Społeczna Szkoła Podstawowa), 46,5 p.
II miejsce: „Dyrki” – Marta Rauner i Aleksandra Grabska (Szkoła Podstawa nr 46 w Bytomiu), 41,5 p.
III miejsce: „Sponki” Aleksandra Marek i Wiktoria Syposz (Szkoła Podstawa nr 46 w Bytomiu), 41 p.

Wyróżnienie za najlepiej przygotowaną sponę otrzymali Beata Szymura i Dominik Broda ze Szkoły Podstawowej nr 43 w Bytomiu.

Gratulujemy i zapraszamy w przyszłym roku!