Bytom: Finał Konkursu DEUTSCHMEISTER

Gimnazjum STO
ul. Skrajna 14 a
41-907 Bytom

12 maja 2015 r. uczniowie gimnazjów z Bytomia, Piekar Śląskich, Tarnowskich Gór i Zabrza rywalizowali w finale konkursu DEUTSCHMEISTER. Była to już VI edycja konkursu języka niemieckiego. Jak zawsze, nie zabrakło emocji, różnorodnych zadań i dobrej zabawy.

Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Bytomia Damian Bartyla

Trzeba przyznać, że finaliści – dziesięć dwuosobowych drużyn - mieli do wykonania niełatwe zadanie. Przedstawiali różne sytuacje komunikacyjne, czytali o problemach młodzieży szkolnej w Niemczech, układali dialog „W aptece” oraz puzzle przedstawiające Johanna Wolfganga von Goethe, oglądali film, uzupełniali dyktando na podstawie baśni braci Grimm „Die Bremer Stadtmusikanten” („Muzykanci z Bremy”), uzupełniali tekst poprawnymi formami gramatycznymi…

Walka o podium była zacięta i wyrównana, ale wszyscy się dobrze bawili, pokazując przy okazji, że nauka języka niemieckiego może być powiązana z dobrą zabawą i przyjemnością. Nasze germanistki, Ewa Paleta-Hanusa i Małgorzata Różalska, układając zadania konkursowe bazowały na swoim doświadczeniu w nauczaniu tego języka; same na co dzień stosują na lekcjach różnorodne metody i formy pracy, mające na celu ułatwienie i uprzyjemnienie uczniom poznawania języka naszych zachodnich sąsiadów.

Na podium stanęły następujące drużyny:

I miejsce: Julia Gałczyńska i Partyk Garus z Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Piekarach Śląskich,
II miejsce: Jessica Sadowska i Jakub Galowy z Gimnazjum STO w Bytomiu,
III miejsce: Kinga Makowiecka i Victoria Jastrzębska z Gimnazjum nr 5 w Bytomiu.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody. W tym roku po raz pierwszy uczniowie otrzymali kubki z logo konkursu – na pamiątkę miłych chwil z niemieckim w Społecznej.

Już dziś zapraszamy chętne szkoły gimnazjalne do udziału w VII edycji konkursu DEUTSCHMEISTER w roku szkolnym 2015/2016. Mogą w nim wziąć udział gimnazjaliści z miast Bytomia, Chorzowa, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Rybnika, Świętochłowic, Zabrza oraz innych miast - konkurs przeznaczony jest dla wszystkich gimnazjalistów, którzy uczą się języka niemieckiego.