Bytom: Kolejna Gala za nami!

Społeczna Szkoła Podstawowa STO
ul. Skrajna 14 a
41-907 Bytom

Dawno, dawno, temu, bo w roku 2001, pewien Dyrektor pewnej szkoły zasugerował nauczycielkom, by może z okazji Bożego Narodzenia wystawiły „jakąś galę…”. I tak to się zaczęło!

Nie, to nie bajka, a rzeczywistość. Impreza przedświąteczna, która na stale wpisała się w kalendarz pracy naszej szkoły, miała skromne początki, rozrosła się jednak niemal do szkolnego musicalu, w który zaangażowana jest cała społeczność szkolna: dyrekcja, wychowawcy, nauczyciele, rodzice i oczywiście nasze gwiazdy – uczniowie.

Kilka tajemnic i anegdot związanych z Galą mogli usłyszeć widzowie zgromadzeni 9 grudnia, we wtorek, w Bytomskim Centrum Kultury. Tego dnia odbyła się jubileuszowa, piętnasta Gala pt. „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Gali, ale boicie się zapytać”. Opowieściom nauczycielek: Joanny Klimas, Bożeny Gawęckiej, Aleksandry Rygiel-Pawlus oraz Ewy Palety-Hanusa, siedzących przy tradycyjnym stoliku z boku sceny towarzyszył pokaz zdjęć archiwalnych – zarówno tych wywołujących w oku łezkę wzruszenia, jak i tych wzbudzających szczery śmiech na widowni. Również numery, wykonywane przez każdą klasę oraz chórek były numerami archiwalnymi – przeglądem tego, co najlepszego dały nam poprzednie Gale. Panie organizatorki przyznają, że wybór nie był łatwy. Z każdą obejrzaną kasetą (!) i płytą pomysłów przybywało. W końcu jednak udało się znaleźć złoty środek.

Galę w tym roku rozpoczęliśmy piosenką — lirycznym walcem z filmu „Anastazja”, który, tak jak w 2006 roku, został zaśpiewany przez panią Wicedyrektor. Zatańczyły natomiast dzieci z klasy 2 SP. Z tej samej Gali wzięty został numer klasy V do melodii „Sleihg ride”.

Atmosferę podgrzała klasa I SP w rockowym „Jingle Bells” i tak do końca Gali liryczne dźwięki przeplatały się ze skocznymi. Zobaczyliśmy taniec hawajski (IV SP), chór z filmu „Zakonnica w przebraniu” (VI SP, III G), taniec murzyński do kolędy „Mędrcy świata” (I SP i III G), tańce ze wstęgami (III SP) oraz chustami (dziewczęta z SP i Gimnazjum), fragment „Upiora w operze” (I i III G, partia Upiora – Michał Kuc, partia Christine – p. Bożena Gawęcka), „Biełyje rozy” (II G) i brawurową scenę zakupów w hipermarkecie (III G). Nie zabrakło „Cichej nocy” i piosenki „It’s Christmas Time” w wykonaniu chórku oraz hitu sprzed kilku lat – piosenki „Niech mówią, że” (soliści: Agnieszka Król, Michał Kuc oraz, gościnnie, nasz absolwent Marcin Barlik). Wcześniej Amelka, Julia (I SP), Oliwia i Lilka (III SP) zaśpiewały Wysyłam prośbę swą, zaś laureatki przeglądów piosenki, Julia (VI SP) i Laura (V SP) piosenkę An Angel z repertuaru Kelly Family. W roli Anioła z pięknymi skrzydłami wystąpiła Jessica Sadowska. Jak co roku swoją obecnością na scenie zaszczycił nas także Pan Piotr Koj, w tym roku w piosence „White Christmas” z towarzyszeniem wokalnym p. Joanny Klimas oraz tanecznym – rodziców (gratulujemy raz jeszcze odwagi!) oraz nauczycielek pod przewodnictwem p. Karoliny Jędrych. Galę zakończyliśmy piosenką „Bóg narodzi się” w wykonaniu Agnieszki, Magdy i Martyny (III G) oraz p. Karoliny Jędrych. Po niej nadszedł czas na ukłony, „chwilę dla fotoreporterów” oraz podziękowania.

Była to Gala pełna wspomnień, a jednocześnie tworząca nowe wspomnienia. Numery może były archiwalne, ale ich wykonania – nowe i pierwsze dla uczniów, którzy brali udział w tegorocznej imprezie. Na widowni jak zawsze zabrakło miejsca. Dziadkowie, rodzice, rodzeństwo, kuzyni i absolwenci jak zawsze pilnie śledzili to, co dzieje się na scenie. Dodajmy, że wśród gości specjalnych znaleźli się: Poseł na Sejm RP Pan Jacek Brzezinka, radni Sejmiku Wojewódzkiego (Halina Bieda) i Rady Miasta w Bytomiu (Joanna Stepień), Sekretarz Generalny Zarządu Głównego Społecznego Towarzystwa Oświatowego, Andrzej Faracik oraz podopieczni fundacji „Nasze Słoneczka”.

Kolejna Gala już za rok!