Warszawa: Święto poezji w 16-stce

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 16 STO
al. Solidarności 113 c (dzielnica Śródmieście)
00-140 Warszawa

15 kwietnia w naszej szkole podstawowej miała miejsce uroczysta gala, czyli rozdanie nagród i dyplomów uczestnikom Szkolnego Konkursu Recytatorskiego. Na tej uroczystości spotkaliśmy się już po raz piąty. V Konkurs Recytatorski to – jak co roku – święto poezji w SP nr 16 STO. Celebrowane u nas wyjątkowo, swą ideą nawiązuje do dawnych, szkolnych spotkań artystycznych pod nazwą „Żyrafa”.

Mottem konkursów są zawsze słowa W. Szymborskiej: „Niektórzy lubią poezję”. Zależy nam, by tych NIEKTÓRYCH było coraz więcej, ponieważ szkoła przywiązuje wielką wagę do piękna słowa.

Cieszymy się, gdyż Uczestnicy coraz częściej sięgają po mniej znane utwory poetów, w domach i w bibliotece szukają wierszy, a więc obcują z poezją nie tylko w czasie lekcji języka polskiego. Co roku ciekawie interpretują treść i barwnie odtwarzają sytuacje liryczne stworzone przez mistrzów.

Jak zawsze prezentowane wiersze wzbudziły wśród publiczności wiele emocji – od zadumy i nostalgii po rozbawienie i śmiech. Widownia reagowała oklaskami. Cała szkoła, licznie zgromadzona na uroczystości, czuła rangę święta poezji.

Z okazji jubileuszu nagrody otrzymali nie tylko zdobywcy najwyższych miejsc i wyróżnień, ale również najmłodszy i najstarszy uczestnik konkursu. Każdy recytujący dostał dyplom z kolorową, animowaną zakładką do książki. Starannie dobrane nagrody książkowe na pewno umilą wolny czas, zwłaszcza że to piękne pozycje wydawnictwa Muchomor, które w tym roku było sponsorem części nagród.

Staramy się, by dzieci podczas gali odczuły, że dzieje się coś wyjątkowego, pięknego, że z przyjemnością doceniamy talent – kto wie- może przyszłych aktorów, może wrażliwszych na piękno ludzi, że cieszymy się, iż przypominają nam wszystkim wiersze, wprowadzają w niezwykłą krainę metafor, że rośnie nowe pokolenie miłośników tej sztuki.

„Oto dom mój: czte­ry ściany wiersza
W mo­jej pięknej ojczyźnie-polszczyźnie!”

J. Tuwim


Z radością ponownie spotkamy się w tym poetyckim „domu” w przyszłym roku!

Anna Łącka
Beata Wiśniewska-Tomczak
Organizatorki konkursu