Spotkanie Klubów Młodych Odkrywców w warszawskiej Szesnastce

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 16 STO
al. Solidarności 113 c (dzielnica Śródmieście)
00-140 Warszawa

16 października br. w Zespole Szkół nr 16 STO (SSP nr 16 STO i SG nr 16 STO) w Warszawie gościliśmy dwa szkolne Kluby Młodych Odkrywców (KMO): KMO Elemelka z przedszkola na Saskiej Kępie i KMO Wybuchowy Kisiel z technikum na Pradze Południe. Było nam miło, że odwiedziła nas Pani reprezentująca Centrum Nauki KOPERNIK, które jest koordynatorem działania KMO w Polsce i krajach wschodniej Europy.

Pięciolatków potraktowaliśmy jak gości honorowych, dla których przygotowaliśmy doświadczenia związane z powietrzem, a Dziewczęta z technikum – doświadczenia z dwutlenkiem węgla. Gospodarzami była grupa klubowiczów z klasy 6 SSP 16 STO (KMO Atomówki i Robale).

Spotkanie finalizowało wspólny projekt „POWIETRZE” zainicjowany niemal rok temu w Centrum Nauki KOPERNIK w czasie II Forum KMO. Nasz projekt był częścią większego projektu CNK „Eksperyment w toku”.

Spotkanie rozpoczęliśmy od pokazu, w wyniku którego okazało się, że – cytuję – „balon ma uszy”. Następnie Maluchy zostały podzielone na 7 grup i podchodziły do kolejnych stanowisk, na których czekały na nie różne doświadczenia związane z pompowaniem balonów w butelkach lub naczyniach próżniowych, gaszeniem świec i powstawaniem różnych wybuchowych substancji.

Nasze Szóstaki rewelacyjnie wczuły się w rolę animatorów, wykazały się dużą wiedzą i cierpliwością wobec młodszych kolegów oraz zarażały zaangażowaniem i dobrym humorem.

Buzie uczestników początkowo zagubione, z czasem zamieniły się w podkówki skierowane w górę. Niektórzy powtarzali doświadczenia lub ponownie próbowali swoich sił w dmuchaniu balonów wewnątrz butelek.

Byłam pod wielkim wrażeniem odwagi w podejściu do eksperymentowania u tak małych dzieci. Spotkanie potwierdziło, że eksperymentować może każdy, niezależnie od wieku. A wspólne eksperymentowanie uczy sprawnej i efektywnej współpracy oraz usuwa bariery między ludźmi z różnych środowisk lub o innych poziomach wiedzy. Żegnając się, Pani z CNK powiedziała, że widzi, iż KMO działa. Działa! I to jeszcze jak! :)

Projekt był dużym przedsięwzięciem i bardzo się cieszę, że doczekał się swojego  finału, w którym bardzo mi pomogli dwaj Koledzy z ZS 16 STO. Liczą się też słowa wsparcia ze strony Nauczycieli i Dyrekcji. I oczywiście nie byłoby tego finału, gdy nie poważne podejście, spokój i opanowanie oraz przygotowanie i poprowadzenie wybranych doświadczeń przez moich Klubowiczów: Zuzię, Marysię, Maję, Zosię, Iwo, Franka, Kacpra i Maćka. Mam nadzieję, że ciekawość świata i chęć eksperymentowania wejdą Im w nawyk, a dzisiejsze spotkanie na długo zostanie w Ich pamięci :)

Anna Baran
Opiekunka szkolnego KMO Atomówki i Robale
Nauczycielka matematyki i fizyki w ZS 16 STO