Profesor Wnuczek

„Profesor Wnuczek”  to akcja społeczna organizowana od 2014 roku przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe i firmę Luxoft Poland – sponsora wydarzenia. 

 W dotychczasowych edycjach uczestniczyło prawie 500 seniorów i ponad 400 uczniów z kilkunastu miast z całej Polski. Celem projektu jest zmniejszenie poziomu wykluczenia cyfrowego wśród seniorów i zacieśnianie więzi między pokoleniami. W ramach 3 dotychczasowych edycji uczniowie gimnazjów i podstawówek STO prowadzili (pod okiem nauczyciela informatyki) bezpłatne zajęcia komputerowe dla osób w wieku 60+.

„Profesor Wnuczek” to propozycja dla starszych osób, które jeszcze nie potrafią posługiwać się komputerem i korzystać z Internetu lub mają znikomą wiedzę w tym zakresie. W ramach zajęć seniorzy poznają nowe technologie od podstaw – dowiadują się, jak bezpiecznie korzystać z komputera, obsługiwać pocztę elektroniczną, pisać teksty czy przeglądać zdjęcia, a nawet założyć konto na Facebooku. Poznają też oczywiście możliwości, jakie daje Internet. 

W pierwszej edycji projektu uczestniczyło dziewięć szkół STO z czterech lokalizacji: Białegostoku, Gdańska, Krakowa i Warszawy.  W 2015 r. do powyższych miast dołączyły Poznań, Częstochowa, Jelenia Góra, Augustów, Bytom, Człuchów, Słupsk, Darłowo, Radom i Ciechanów. W sumie w drugiej edycji spotkania odbyły się w 18 szkołach, w 14 miastach. W trzeciej edycji „Profesora Wnuczka” w 2016 roku wzięło udział 17 szkół: po raz pierwszy z Tychów, Szczecinka, Mikołajek i Olecka, a także z Warszawy, Krakowa, Poznania, Białegostoku, Bytomia, Jeleniej Góry, Radomia, Człuchowa i Ciechanowa.

Pomysł na projekt narodził się w Krakowie w 2014 roku. Autorem programu zajęć i materiałów dydaktycznych wykorzystywanych w ramach akcji "Profesor Wnuczek" jest Marek Czerwiński, informatyk z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. J. Słowackiego STO w Krakowie.

Projekt „Profesor Wnuczek” zwyciężył w studenckim konkursie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na najlepszą Dobrą Praktykę CSR w 2016 roku.

W roku szkolnym 2017/2018 czeka nas kolejna, już czwarta edycja "Profesora Wnuczka". Szczegóły podamy wkrótce, tymczasem zachęcamy do obejrzenia filmów podsumowujących poprzednie edycje:

Bieżące informacje