Ogólnopolskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

Gośćmi specjalnymi podczas Dnia Edukacji Narodowej były dzieci, które stały się pierwowzorami postaci ministerialnego podręcznika dla pierwszoklasistów „Nasz elementarz”. W uroczystość z udziałem Premier Ewy Kopacz i Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowska uczestniczyła także współautorka bezpłatnych podręczników Agata Ludwa, członek Zarządu Głównego STO. Spotkanie odbyło się 14 października br. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Premier Ewa Kopacz podziękowała nauczycielom za trud i misję. - Miejcie mnóstwo determinacji w sobie, ale też pamiętajcie o tym, że od tego jak traktujecie tych młodych ludzi, czego ich nauczycie,  zależy to czego oni potem w swoim dorosłym życiu, będą uczyć swoje dzieci, swoje wnuki – powiedziała premier. Premier dodała: - Będzie to wyjątkowy rok z wielu powodów. Otóż w tym roku po raz pierwszy obowiązkiem szkolnym zostały objęte sześciolatki. W tym roku po raz pierwszy dzieci z klas pierwszych skorzystają z darmowych podręczników. Od 2017 r. z darmowych książek będą korzystać wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.

W oficjalnej części uroczystości dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy i inne osoby zasłużone dla polskiej oświaty zostały odznaczone przez premier i minister krzyżami zasługi Prezydenta RP, medalami za długoletnią służbę oraz medalami Komisji Edukacji Narodowej. Uroczystość uświetnił także występ Chóru dziecięcego „Don Diri Don” ze Szczecina. Dzięki uprzejmości Muzeum im. prof. Mariana Falskiego w Kuźnicy Grabowskiej goście mieli także niepowtarzalną okazję obejrzeć unikatowe egzemplarze historycznych elementarzy z Polski, Europy i całego świata, w tym jeden z najstarszych polskich elementarzy autorstwa Mariana Falskiego z 1910 roku.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (1773 r. ), pierwszego w Europie ministerstwa oświaty. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.