Maj - wyjątkowy miesiąc w polskim kalendarzu historycznym

Mówi się, że maj to najpiękniejszy miesiąc w roku. Budząca się do życia przyroda raczy nas cudownymi widokami i zapachami kwitnących drzew i kwiatów, a ciepłe promienie słońca i krople wiosennego deszczu sprawiają, że każdego dnia coraz radośniej podchodzimy do życia.

Ale maj to także wyjątkowy miesiąc w polskim kalendarzu historycznym. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są w Polsce trzy ważne święta.

A oto trochę historii w pigułce :

1 maja to święto państwowe ustawowo wolne od pracy. To Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy wprowadzony dla upamiętnienia wydarzeń majowych w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Święto to jest uczczeniem pamięci licznych ofiar, które domagały się, między innymi, 8-godzinnego dnia pracy. Święto zostało ustanowione w 1889 roku w Paryżu na pierwszym Kongresie Drugiej Międzynarodówki

W Polsce pierwsze obchody Święta Pracy miały miejsce już w 1890 r. i były zorganizowane przez działaczy Socjalno-Rewolucyjnej Partii Proletariat. Późniejsze obchody święta inicjowane były głównie przez partie i organizacje socjalistyczne. Po II Wojnie Światowej święto obchodzono bardzo hucznie poprzez organizowanie różnego rodzaju pochodów, wieców i spotkań, podczas których eksponowano hasła o treści politycznej i ideologicznej. Uczestnictwo w pochodach było nierzadko wymuszane przez szkoły, czy zakłady pracy. 

Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci i mają jako jedne z niewielu pochodzenie heraldyczne.

Dzień Flagi ustanowił Sejm 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, którą Prezydent RP podpisał 16 marca 2004 roku. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków, a w 1919 roku biel i czerwień uznano oficjalnie za barwy państwowe. 

3 maja upamiętnia wprowadzenie pierwszej  w Europie i drugiej na Świecie Konstytucji. Ta ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Czteroletni w roku 1791 była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania zmurszałego ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Istniała nagląca potrzeba uzdrowienia Polski, wyciągnięcia jej z anarchii i uczynienia rządną. Reformy Sejmu i Konstytucja miały na celu wzmocnienie wewnętrzne kraju, przywrócenie jego dawnej świetności. Głównymi autorami Ustawy Rządowej, bo taką nazwę nadano Konstytucji 3 Maja, byli: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie, po Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Obowiązywała tylko 15 miesięcy. Na dłużej nie pozwoliła Rosja, która już w roku 1793 dokonała drugiego rozbioru Polski. Ustawa ta miała jednak ogromne znaczenie i wywołała w kraju i za granicą wiele przychylnych ocen. Entuzjastycznie wypowiadali się o niej politycy i ludzie nauki.

Odpoczywając od zgiełku i gwaru miasta, relaksując się na łonie natury, pamiętajmy, że 1, 2 i 3 Maja, nie tylko dni wolne od szkoły i pracy, ale przede wszystkim dni, które swoimi wydarzeniami na trwałe wpisały się w karty naszej historii.

(opr. as)