Agnieszka Skrzypek (Aga Zaryan)

Ukończyła II Społeczne Liczeum Ogólnokształcące w Warszawie przy ul. Nowowiejskiej. Polska wokalistka jazzowa. 

Zadebiutowała w 2002 roku albumem solowym pt. "My Lullaby", który uzyskał status złotej płyty. W 2007 roku nagrała pierwszy polskojęzyczny album pt. "Umiera piękno". W 2011 roku, nakładem wytwórni muzycznej Blue Note Records, wydana została "Księga olśnień" - płyta inspirowana twórczością Czesława Miłosza. Najmowszy album wokalistki ukazał się w 2013 roku i nosi tytuł “Remembering Nina & Abbey”.

Aga Zaryan jest także autorką muzyki do filmu "Tragedia dziewczyny ulicznej", który był prezentowany w ramach warszawskiego Festiwalu Święto Kina Niemego. Jej występy cieszą się zainteresowaniem zarówno polskiej, jak i zagranicznej publiczności (koncertowała m.in. w Stanach Zjednoczonych). 

Aga Zaryan jest lauretką wielu nagród muzycznych i wyróżnień. Zdobyła m.in. nagrodę Międzynarodowego Konkursu Wokalistek Jazzowych w Zamościu, nagrodę im. Mateusza Święcickiego Mateusz 2007 oraz statuetkę Fryderyka w kategorii: Album roku - Piosenka Poetycka za płytę "Umiera piękno". Jej abum "Looking Walking Being" zdobył nagrodę Bestseller Empiku w kategorii Muzyka Jazzowa. W latach 2007, 2008, 2009 i 2010 Aga Zaryan otrzymała tytuł wokalistki roku w rankingu magazynu "Jazz Forum".

Fot. Flickr