Strona główna 9 Regulamin Funduszu Stypendialnego imienia Edwarda Wieczorka Społecznego Towarzystwa Oświatowego
Regulamin Funduszu Stypendialnego im. Edwarda Wieczorka Społecznego Towarzystwa Oświatowego
§1
Postanowienia ogólne
- Fundusz Stypendialny imienia Edwarda Wieczorka Społecznego Towarzystwa Oświatowego, dalej zwany „Funduszem socjalnym”, został utworzony w drodze Uchwały Zarządu Głównego STO nr 223/93 z dnia 12 sierpnia 1993 r.
- Fundusz upamiętnia życie i dzieło Edwarda Wieczorka (1947-2003), wieloletniego dyrektora Biura Społecznego Towarzystwa Oświatowego, który wniósł znaczący wkład w kształt polskiej oświaty W uznaniu zasług, jakie dla rozwoju STO położył śp. Edward Wieczorek Krajowy Zjazd Delegatów Uchwałą nr 5 VII Zwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów STO z dnia 25 kwietnia 2004 r. postanowił nadać Funduszowi Stypendialnemu STO jego imię.
- Fundusz socjalny został utworzony w celu pomocy uczniom, których rodzice/opiekunowie prawni znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.
- W ramach Funduszu socjalnego przyznaje się stypendia socjalne, które przeznacza się na częściowe pokrycie czesnego należnego w związku z uczęszczaniem ucznia do placówki STO.
§2
Definicje
Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:
- ZG STO – należy przez to rozumieć Zarząd Główny Społecznego Towarzystwa Oświatowego.
- Regulaminie – należy przez to rozumieć Regulamin Funduszu Stypendialnego imienia Edwarda Wieczorka Społecznego Towarzystwa Oświatowego
- Komisji stypendialnej – należy przez to rozumieć Komisję stypendialną działającą przy Społecznym Towarzystwie Oświatowym, powoływaną w związku z funkcjonowaniem Funduszu socjalnego.
- stypendium socjalnym – należy przez to rozumieć formę pomocy udzieloną przez Komisję stypendialną ze środków Funduszu socjalnego na podstawie niniejszego regulaminu.
- placówce STO – należy przez to rozumieć: przedszkole, szkołę i inną placówkę oświatową prowadzoną przez STO, w tym także zespół szkół.
- uczniu – należy przez to rozumieć osobę pobierającą naukę w placówce STO.
- trudnej sytuacji materialnej – należy przez to rozumieć ciężką i udokumentowaną sytuację finansową rodziny ucznia, która m.in. uniemożliwia rodzinie terminowe wywiązywanie się z zobowiązań wobec placówki STO, niezależną od rodzica/opiekuna prawnego ucznia.
- zdarzeniu losowym – należy przez to rozumieć zdarzenie nadzwyczajne, którego nie da się przewidzieć, za które rodzic/opiekun prawny ucznia nie ponosi odpowiedzialności i któremu nie mógł on zapobiec, mimo zachowania należnej staranności, a które to zdarzenie spowodowało znaczne straty materialne w rodzinie ucznia, w tym. m. in. powodzie, pożary, ulewy, epidemie, stany wyjątkowe.
§3
Fundusz socjalny Społecznego Towarzystwa Oświatowego
- Fundusz socjalny zasilany jest ze środków pochodzących z budżetu ZG STO oraz z innych źródeł.
- Wysokość Funduszu socjalnego ze środków własnych ustala ZG STO w drodze uchwały, na każdy rok obrotowy.
- Środki Funduszu socjalnego pochodzące ze środków własnych ZG STO, a niewykorzystane do 25 sierpnia danego roku obrotowego, podlegają zwrotowi do budżetu ZG STO.
- Administrowanie środkami Funduszu socjalnego, w tym w zakresie rozpatrywania wniosków i przyznawania stypendiów socjalnych, ZG STO powierza Komisji stypendialnej.
- Obsługę administracyjną wniosków prowadzi Biuro Towarzystwa, w tym w zakresie przyjmowania wniosków i przekazywania ich do Komisji stypendialnej oraz wypłaty przyznanych stypendiów.
§4
Komisja stypendialna
- Komisja stypendialna powoływana jest przez ZG STO, w drodze uchwały, i składa się z 6 członków, spośród których ZG STO wskazuje Przewodniczącego Komisji stypendialnej.
- Członek Komisji stypendialnej może być w każdym czasie, w drodze uchwały, odwołany przez ZG STO.
- Posiedzenia Komisji stypendialnej odbywają się w siedzibie STO lub przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, co obejmuje w szczególności:
a) dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której osoby biorące udział w posiedzeniu mogą wypowiadać się w toku obrad, przebywając w różnych miejscach,
b) wykonywanie prawa głosu. - Posiedzenia Komisji stypendialnej są niejawne, protokołowane i zwoływane z inicjatywy Przewodniczącego Komisji stypendialnej, który przekazuje Członkom komisji stypendialnej zarządzenie o jej posiedzeniu, na co najmniej 7 dni przed terminem obrad.
- Zarządzenie, o którym mowa w ust. 4 musi zawierać wszystkie szczegółowe informacje dotyczące posiedzenia, w tym wskazywać termin i formę posiedzenia.
- Decyzje Komisji stypendialnej podjęte w formie uchwały są ostateczne, a dla swojej ważności muszą być podjęte przy udziale minimum 4 członków tej komisji. W przypadku równej liczby głosów „za” i „przeciw” decydujący głos ma prowadzący obrady Komisji stypendialnej.
- Komisja stypendialna opiniując wnioski o stypendium socjalne w zakresie oceny trudnej sytuacji materialnej ucznia będzie brała pod uwagę opinię wnioskodawcy i dokonaną przez niego weryfikację aktualnej sytuacji materialnej rodziców/opiekunów prawnych ucznia, przy czym ostateczną decyzję podejmie w oparciu o własną ocenę zgromadzonego materiału.
- Komisja stypendialna nie ma obowiązku uzasadniania swoich decyzji. Decyzja Komisji stypendialnej jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.
- O przyznaniu, odmowie przyznania, odebraniu lub zawieszeniu wypłaty stypendium socjalnego lub nie rozpatrzeniu wniosku, Wnioskodawcę zawiadamia Przewodniczący Komisji stypendialnej. Zawiadomienie przekazywane jest w sposób, o którym mowa w § 8.
§5
Osoby uprawnione i formy pomocy
- Środki z Funduszu socjalnego przeznaczone są dla uczniów placówek STO, reprezentowanych przez rodziców/opiekunów prawnych (z wyjątkiem uczniów pełnoletnich), których rodziny znajdują się w trudnej, udokumentowanej sytuacji materialnej.
- Stypendia socjalne mogą być przyznane jako pieniężne świadczenia miesięczne na okres od 1 do 12 m-cy, w obrębie danego roku obrotowego.
- Wysokość miesięcznego stypendium socjalnego wynosi do 40% miesięcznej wysokości czesnego wskazanego we wniosku jako czesne bazowe w placówce STO.
- Przyznane stypendia socjalne przekazywane są na rachunek bankowy placówki STO wskazany we wniosku.
- Komisja stypendialna, po powzięciu stosownej wiedzy, może odebrać stypendium socjalne, gdy uczeń swoim postępowaniem lub zaniechaniem narusza zasady współżycia społecznego, zwłaszcza dotyczące uczniów. Odebranie stypendium socjalnego nie może nastąpić z mocą wsteczną.
- Przewiduje się wypłacanie stypendiów socjalnych w następujących terminach:
a) I wypłata, w terminie do 31 grudnia danego roku obrotowego,
b) kolejne wypłaty, w terminie do końca każdego miesiąca kalendarzowego.
§6
Procedury i warunki ubiegania się o stypendium socjalne i zasady jego wypłaty
- Stypendia socjalne przyznawane są na wniosek:
a) zarządu Koła STO prowadzącego placówkę STO, do której uczęszcza uczeń,
b) dyrektora placówki STO, do której uczęszcza uczeń,
c) członka ZG STO. - Wniosek o stypendium socjalne, złożony przez osobę inną niż wymienione w ust. 1 pozostawia się bez rozpatrzenia.
- Wzór wniosku o stypendium socjalne określa załącznik do niniejszego regulaminu. Wnioski przekazane w innej postaci nie będą rozpatrywane.
- Wniosek o stypendium socjalne (wraz z załącznikami) może być złożony w formacie opisanym w poniższych podpunktach. Decyzję co do wyboru formy składania wniosków podejmuje Przewodniczący Komisji stypendialnej i podaje ją do wiadomości na stronie internetowej Społecznego Towarzystwa Oświatowego w informacji o naborze wniosków na dany rok obrotowy. Wnioski mogą mieć formę:
a) elektroniczną tj. poprzez przesłanie na adres biuro@sto.org.pl skanu wniosku w formacie pdf,
b) papierową tj. poprzez przesłanie na adres siedziby biura STO oryginału wniosku. - Rozpatrzeniu podlegają tylko kompletne, czytelne, prawidłowo wypełnione i podpisane wnioski.
- Wnioski o stypendia socjalne na dany rok obrotowy można składać do 30 września danego roku obrotowego. Wnioski złożone po tym terminie pozostawia się bez rozpatrzenia.
- Wnioski rozpatrywane są do 31 października danego roku obrotowego, nie dłużej jednak niż do wyczerpania się środków Funduszu stypendialnego na dany rok obrotowy.
- W każdym czasie Komisja stypendialna może wystąpić do Wnioskodawcy o dodatkowe informacje, w tym materiały lub zaświadczenia, na poparcie lub uzupełnienie informacji niezbędnych do rozpatrzenia wniosku. Brak dostarczenia w/w informacji, we wskazanym przez Komisję stypendialną terminie skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.
- Warunkiem rozpatrzenia wniosku o stypendium socjalne jest brak zaległości placówki STO do której uczęszcza uczeń wobec Zarządu Głównego STO z tytułu 1% odpisu z naliczonego czesnego, o którym mowa w Uchwale Nr 4 VI Zwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów STO z dnia 12 maja 2001 roku w sprawie odpisów od przychodów z czesnego szkół prowadzonych przez Towarzystwo oraz przez Samodzielne Koła Terenowe.
- Brak terminowych wpłat odpisu, o którym mowa w ust. 9, może spowodować wstrzymanie przez Komisję stypendialną wypłat przyznanego stypendium socjalnego do czasu uregulowania zaległości, w terminie przez nią podanym.
§7
Procedura szczególna
- W szczególnych przypadkach trudnej sytuacji materialnej rodziców/opiekunów prawnych ucznia, spowodowanych zdarzeniem losowym, Komisja stypendialna może przyznać stypendium socjalne, z pominięciem warunków określonych w niniejszym Regulaminie, w ramach procedury szczególnej.
- Procedura szczególna może być zastosowana, jeśli od zdarzenie losowego do dnia złożenia wniosku nie minęło 60 dni.
- W przypadku procedury szczególnej łączna wartość przyznanego stypendium socjalnego nie może być wyższa niż 300% miesięcznej wysokości czesnego wskazanego we wniosku jako czesne bazowe.
- Stypendium może być przyznane jako pomoc jednorazowa lub w miesięcznych ratach, w okresie od miesiąca złożenia wniosku do końca danego roku obrotowego.
§8
Postanowienia końcowe
- Osoba wnioskująca o stypendium socjalne ma obowiązek zawiadomienia Komisji stypendialnej o każdej zmianie sytuacji materialnej ucznia lub o zaprzestaniu przez niego nauki w placówce STO.
- W przypadku podania nieprawidłowych lub niekompletnych danych i informacji w procesie wnioskowania i wypłaty stypendiów socjalnych, wszelkie przyznane stypendia nie zostaną wypłacone, a już wypłacone podlegają zwrotowi na konto ZG STO.
- Wszelka korespondencja (z wyłączeniem złożenia wniosku) pomiędzy stronami będzie odbywała się elektronicznie na następujące adresy:
a) adres biura STO: biuro@sto.org.pl
b) adres Wnioskodawcy: adres podany we wniosku o stypendium socjalne.
Skład Komisji Stypendialnej:
- Andrzej Faracik – Przewodniczący Komisji
- Violetta Ciećwierz
- Krzysztof Kwiatkowski
- Teresa Sitarz
- Katarzyna Stawicka
- Robert Wajnert