5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To święto wielu naszych uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli.
Co roku nasze szkolne społeczności przeznaczają w sumie tysiące godzin na działania wolontariackie. Udzielają wsparcia tym, którzy najbardziej go potrzebują.
Dzisiaj prezentujemy przykładowe działania podejmowane przez szkoły STO na rzecz innych.

Od kilkunastu lat w Społecznej Szkole Podstawowej nr 16 STO w Warszawie działa szkolny sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki energicznym i pełnym pasji koordynatorkom wydarzenie to urosło do rangi święta całej społeczności szkolnej. W dniu finału można się ogrzać i pożywić w szkolnej kawiarence. O godz. 16.00 rozpoczyna się podliczanie zawartości puszek wszystkich wolontariuszy. Później wszyscy śpiewają (a niektórzy grają) hymn WOŚP, a następnie odbywa się licytacja i kiermasz, występują uczniowie i ich bliscy. Na zakończenie wszyscy wspólnie oglądają „światełko do nieba”. WOŚP z okazji 25-lecia swojej działalności wyróżniła szkolny sztab medalem „za niezwykłą przyjaźń, energię i wsparcie”.

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 30 STO w Warszawie wspiera szkołę w Rwandzie, w której uczą się niewidome dzieci. Blisko 10 lat temu na corocznym Pikniku Szkolnym szkoła zorganizowała spotkanie z przedstawicielką Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek i wolontariuszką pracującą w Kibeho, które opowiedziały o szkole i jej uczniach. Uczennice i uczniowie, przy wydatnej pomocy rodziców, przygotowali wiele atrakcyjnych stoisk, z których dochód został przeznaczony w całości na wsparcie szkoły w Rwandzie. Dzięki temu powstała tam dodatkowa klasa! Od tamtej pory podczas każdego pikniku szkoła zbiera pieniądze, a uczniowie przeznaczają na rzecz swoich kolegów i koleżanek z Rwandy większość lub nawet wszystkie zgromadzone środki. Niemal od dwudziestu lat uczniowie wspierają też Fundację pod Psim Aniołem. Organizują zbiórki pieniężne przy okazji m.in. szkolnych pikników i kiermaszów oraz przekazują potrzebne koce, karmę i inne produkty. Nie zrezygnowali nawet w czasie pandemii. Wspierają Psi Azyl poprzez rozpowszechnianie informacji, w jaki sposób można pomóc i szczerze do tej pomocy zachęcając.

Czas pandemii dla wielu osób oznacza samotność, dlatego Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa nr 5 STO im. Zawiszy Czarnego w Warszawie postanowiła wesprzeć seniorów. Uczniowie i nauczyciele połączyli Święta pisania listów i Dzień Seniora – w ten sposób powstała akcja pisania listów do seniorów. W ramach akcji powstało 98 pięknych, kolorowych listów, które w Międzynarodowym Dniu Seniora zostały wręczone podopiecznym pobliskiego domu pomocy społecznej.

W czasie pandemii uczniowie i nauczyciele ze szkoły muzycznej I stopnia STO w Tymbarku, przyłączyli się do światowej akcji #musicdoesntstop. Tak jak muzycy z całego świata, uczniowie zagrali kompozycję

Przed rokiem I Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Gdańsku uczestniczyła w Świątecznej Akcji Fundacji Małych Stópek. Dzięki zaangażowaniu całej szkolnej społeczności, przekazano wiele paczek potrzebującym z Domu Samotnej Matki Caritas w Matemblewie. W lutym uczniowie wzięli udział w akcji „Adopcja Koali”. Adoptowali 5 zwierząt, które są leczone w szpitalu lub przystosowują do ponownego zamieszkania w swoim naturalnym środowisku. Wolontariusze z klas 6-8 regularnie uczestniczą w kwestach na rzecz gdańskiego hospicjum. Są to dla uczniów niesamowite chwile. Z jednej strony stanowią okazję do dzielenia się dobrem, z drugiej – do rozwoju ich własnych kompetencji społecznych.

W ramach akcji „Razem lepiej” wolontariusze z klubu oSTOja, działającego przy Społecznej Szkole Podstawowej nr 10 w Warszawie, od dwóch lat odwiedzają podopiecznych pobliskiego domu pomocy społecznej. Pierwsze spotkania szybko przerodziły się w relacje oparte na wzajemnej życzliwości i zaufaniu. Wspólne dekorowanie pierników, szkatułek, śpiewanie patriotycznych piosenek, a przede wszystkim rozmowy zawsze tworzyły ciepłą atmosferę. Uczniowie przygotowali też niezapomniany występ artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka. Radość seniorów sprawiła, że wolontariusze zawsze mieli poczucie dobrze spędzonego czasu. Z niecierpliwością czekają też na kolejne spotkania.

Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Lubinie od początku roku szkolnego angażowali się w działania wolontariackie. We wrześniu zorganizowali zbiórkę ubrań i środków czystości dla maluszków z przywięziennego Domu Małego Dziecka w Szczecinie. W tym samym miesiącu zbierali karmę i koce dla zwierząt ze schronisk w Legnicy i Lubinie. W październiku ruszyła akcja „Książka na Kresy”. Szkolna biblioteka we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Lubinie zajęła się zbiórką książek, które w najbliższym czasie trafią do rąk naszych rodaków na Wschodzie. W tym samym czasie w szkole odbyła się akcja charytatywna na rzecz przyszłych podopiecznych całodobowego ośrodka opieki nad osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i fizycznie w Lubinie. Najmłodsze dzieci wzięły z kolei udział w akcji sadzenia żonkili, której patronuje Stowarzyszenie „Palium”, propagator opieki paliatywnej w całym rejonie „zagłębia miedziowego”. Cebulki żonkili zostały posadzone na szkolnej rabatce.

Największym sukcesem Szkolnego Klubu Wolontariatu w Społecznej Szkole Podstawowej STO w Darłowie był 3-dniowy kiermasz połączony z turniejem charytatywnym. Podczas wydarzenia uczniowie zbierali fundusze na terapię ciężko chorej mamy absolwentów szkoły. W organizację kiermaszu i turnieju włączyła się cała szkolna społeczność. Szkolni wolontariusze zaangażowali się też w zbiórkę karmy dla psów i kotów dla lokalnego stowarzyszenia „My3,psy i koty” oraz nakrętek, które przekazywane są do Domu Hospicyjno-Opiekuńczego Caritas w Darłowie. Co roku uczniowie biorą też u dział w finale WOŚP.

Szkolne koło wolontariatu w Społecznej Szkole Podstawowej nr 9 STO w Warszawie angażuje uczniów w różne akcje charytatywne, zwłaszcza związane z ekologią i zwierzętami. Jedną z takich akcji były warsztaty plastyczne – uczestnicy tworzyli zabawki, drapaki i innych rzeczy dla zwierząt. Zaprzyjaźniona Pani weterynarz opowiedziała, jak właściwie zajmować się własnymi pupilami. Fundusze zebrane podczas warsztatów wsparły zwierzęta, którymi opiekuje się Fundacja św. Franciszka z Konstancina. We wrześniu 2020 roku uczniowie i nauczyciele odwiedzili schronisko, gdzie karmili zwierzęta i uczestniczyli w drobnych pracach porządkowych.

Jak co roku miłośnicy zwierząt z III Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Gdańsku-Wrzeszczu wsparli potrzebujących milusińskich. 15 października ruszyła kolejna edycja Szkolnej Akcji Pomocy Zwierzętom „Pupil”. W tym roku szkoła zbierała rzeczy potrzebne dla psów i kotów ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Promyk” w Gdańsku, m.in. karmę, gryzaki i zabawki dla szczeniąt, koce, miski, obroże, smycze i preparaty. Szkolni wolontariusze przekazali już schronisku zebrane dary. Chociaż obecnie do szkoły przychodzą tylko uczniowie klas „O”, dzieci wciąż przynoszą nowe paczki. Zgromadzone dary kolejnym transportem zostaną przekazane do Schroniska

W czasie epidemii 2 Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO w Warszawie musiało zrezygnować z wielu działań, ale wolontariusze nadal pomagają w miarę swoich możliwości. Szkoła od lat współpracuje z Domem Dziecka w Zwierzyńcu. Zwykle uczniowie przekazywali pieniądze, które zebrali w czasie akcji szkolnych, które sami organizowali – np. podczas imprezy andrzejkowej przygotowywali wróżby, gry towarzyskie, loterię fantową i bufet. Z zebranych funduszy były opłacane korepetycje i atrakcje tj. wyjazd do aquaparku czy teatru. Finansowali też pobyt dzieci w Warszawie w czasie Dnia Dziecka. Uczniowie towarzyszyli gościom w oglądaniu stołecznych atrakcji. Teraz prowadzą dla dzieci ze Zwierzyńca korepetycje online. W czasie pandemii grupa uczniów 2 SLO – tworząca zespół „Po Prostu Zrozum To” – zapewnia także bezpłatne korepetycje online dla uczniów szkół podstawowych.

Uczniów Szkoły Podstawowaej STO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Ciechanowie znajdziemy wszędzie tam, gdzie ktoś potrzebuje wsparcia. W okresie świątecznym ich działania wolontariackie nabierają tempa. Gdy Bank Żywności organizuje zbiórkę produktów żywnościowych w sklepach, Szlachetna Paczka zachęca do wsparcia rodzin w potrzebie, a schronisko dla bezdomnych zwierząt prosi o karmę i sprzedaje kalendarze – wśród wolontariuszy nie zabraknie uczniów szkoły STO w Ciechanowie. Dzieci pomagają też w dniu finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na kiermaszach charytatywnych, podczas zawodów sportowych i imprez miejskich, czyli wszędzie tam, gdzie potrzebne są ręce do pracy.

Wyróżnienie w konkursie Wolontariusz Roku 2020 w Szczecinku otrzymał Mateusz Sobolewski, uczeń Zespołu Szkół Społecznych STO w Szczecinku. O Mateuszu pisaliśmy już wcześniej - podczas pandemii samodzielnie drukował przyłbice na drukarce 3D. Gotowe produkty trafiały do szpitali i domów pomocy społecznej, także poza Szczecinkiem. Wyróżnienie w konkursie zdobyła również jego szkoła, która angażuje się w wiele akcji charytatywnych, tj. WOŚP, Pola nadziei czy Góra grosza. Organizuje też własny koncert, połączony ze zbiórką funduszy na cele charytatywne.

Szkolny wolontariat ,,proSTO z serca

Szkoła Podstawowa STO w Tychach co roku w listopadzie zbiera dary dla podopiecznych Hospicjum Świetlikowo. Podczas akcji „Pieluszka dla chorego maluszka” szkolna społeczność zebrała setki paczek środków higienicznych dla dzieci. Przed rokiem uczniowie dołączyli do akcji „Anioł mieszka po sąsiedzku” Przygotowali ponad 152 kartek świątecznych. Zebrali też mnóstwo gier, książek i zabawek dla dzieci z oddziału onkologiczno Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Szkoła wspiera także akcję „Szlachetna paczka” i prowadzi zbiórkę darów dla tyskiego schroniska.

Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 STO w Warszawie od kilkunastu lat organizują zbiórkę darów dla bezdomnych zwierząt mieszkających w schronisku w Józefowie pod Warszawą. Co roku pod opieką nauczyciela przyrody i geografii organizują akcję: przygotowują plakaty i ulotki, informują rodziców na szkolnym Facebooku, koordynują zbiórkę, pomagają przy załadunku darów. Zorganizowali też kiermasz oraz loterię podczas zebrań z rodzicami, a dochód ze sprzedaży fantów przeznaczyli na wsparcie zwierząt. Szkoła utrzymuje także współpracę z ośrodkiem szkolno-wychowawczym w Puławach. Społeczność szkolna zbiera potrzebny sprzęt i zabawki, uczniowie przygotowują przedstawienia jasełkowe i obdarowują wychowanków prezentami świątecznymi. Szkoła zorganizowała także wycieczkę – dzieci z ośrodka odwiedziły Warszawę. Z kolei rodzice uczniów od kilku lat pomagają finansowo w organizacji wyjazdu wakacyjnego. Dzięki ich wsparciu dzieci z Olsztyna mogą uczestniczyć w zorganizowanym obozie w górach.

Uczniowie Zespołu Szkół STO w Starachowicach angażują się w akcję charytatywną „Szlachetna Paczka”. Uczniowie wraz z rodzicami z zapałem zabrali się do tworzenia paczek dla potrzebujących. Tradycją szkoły stało się zbieranie karmy dla bezdomnych zwierząt oraz udział w finałach WOŚP. Mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią, również w tym roku szkoła zagra dla WOŚP i pomoże zwierzętom ze schroniska.