Społeczna Szkoła Podstawowa nr 16 STO
al. Solidarności 113 c (dzielnica Śródmieście)
00-140 Warszawa
30 maja zorganizowaliśmy w naszej szkole Festiwal Naukowy. Tegoroczna, szósta edycja Festiwalu, odbyła się pod hasłem „Potęga żywiołów”.
Wydarzenie przygotowały dwa Kluby Młodych Odkrywców działające w szkole: Atomówki i Robale oraz Tropiciele i Odkrywcy. Klubowicze animowali dla swoich koleżanek i kolegów doświadczenia, których głównymi bohaterami były cztery żywioły: woda, ogień, powietrze i ziemia.
W strefie ognia można było doświadczyć, jak powstaje dym i przekonać się, że dwa związki chemiczne połączone ze sobą wywołują samozapłon. Dużym zainteresowaniem cieszyło się doświadczenie uzyskiwania tzw. węży faraona. Z każdą godziną udawało się uzyskać coraz większe okazy. Gimnazjaliści natomiast zaprezentowali wyniki swojego projektu o silnikach parowych.
W strefie ziemi można było w skróconym czasie uzyskać wybrzeże klifowe i wywołać reakcje chemiczne w wulkanach. Starsze klubowiczki zaprezentowały kolegom koparkę hydrauliczną, którą wykonywaliśmy na 23. Piknik Naukowy na PGE Narodowym.
W strefie powietrza atrakcję stanowiły: kula plazmowa i bańki mydlane. Zaskakujące okazało się działanie kubka styropianowego jako pudła rezonansowego w sprężynie uderzającej o podłoże. Uzyskiwany dźwięk przypominał grzmot w otwartej przestrzeni. Ósmoklasiści zaprezentowali efekty swoich projektów, związanych z różnymi kształtami samolotów i żagli oraz ich wpływem na poruszanie się samolotów i żaglówek.
W strefie wody można było uzyskać chmurę z kolorowym deszczem i wir wodny. Z różnych rurek i kolanek uczniowie konstruowali indywidualny układ hydrauliczny i za jego pomocą napełniali za jednym razem kilka kubków. Najmłodsi klubowicze animowali szereg doświadczeń o pływaniu ciał i ciśnieniu. Gimnazjalistki natomiast zaprezentowały efekt swojego projektu dotyczącego fontann.
Duży wybór doświadczeń sprawił, że większość grup bawiła się przy stanowiskach również w czasie przerw.
Zaraz po wydarzeniu klubowicze wyrazili swoją gotowość do przygotowania i poprowadzenia festiwalu w przyszłym roku. Pomysły mamy niewyczerpane 😉
Wydarzenie było współfinansowane ze środków ZG STO.
Anna Baran
Opiekunka KMO Atomówki i Robale i nauczycielka fizyki w ZS nr 16 STO