27 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru.
Teatr odgrywa ważną rolę w życiu wielu szkół STO. Dzisiaj prezentujemy wydarzenia teatralne, organizowane przez kilka z nich.
Serdecznie zachęcamy do czytania i oglądania.

Od pięciu lat II SSP STO w Gdańsku realizuje projekt Moja Mała Ojczyzna. Efekt to widowisko prezentowane w teatrze. Przygotowuje je cała szkolna społeczność. Spektakle utrwalane są na płytach DVD i udostępniane innym placówkom w celach edukacyjnych.

Jedną z najważniejszych tradycji SSP nr 3 STO w Krakowie jest odbywająca się pod koniec każdego roku szkolnego Gala artystyczna. Uczniowie, występując na deskach znanych krakowskich teatrów, mogą zaprezentować swoje umiejętności muzyczne, wokalne, taneczne i teatralne. Występują również rodzice, nauczyciele i absolwenci szkoły. Oprócz Gali, szkoła organizuje także jasełka. W przedstawieniu występują uczniowie klasy III, którzy przygotowują się pod kierunkiem reżysera teatralnego, Pana Macieja Cirina. Od kilku lat w szkolnym kalendarzu imprez ważne miejsce zajmuje również prezentacja najwybitniejszych dzieł literatury polskiej w ramach Narodowego Czytania.

W Społecznym Liceum Ogólnokształcącym Nr 5 STO w Milanówku od wielu lat pozytywną pasję przekazuje kolejnym pokoleniom młodzieży Pani Iwona Dornarowicz. W każdym roku szkolnym przygotowywane są 2-3 spektakle, które wystawiane są nie tylko na forum szkoły, ale przede wszystkim w różnych zakątkach Milanówka. Przedstawienia są otwrate dla każdego mieszkańca naszego miasta. W 2019 roku nasz teatr osiągnął największy w historii sukces – został Laureatem VII Festiwalu Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu. Nagrodą był występ na deskach Teatru Polskiego w Warszawie.

Społeczna Jedynka STO w Poznaniu posiada profesjonalną salę teatralną, w której od ponad 20 lat realizowany jest autorski program wychowania przez sztukę. Adresatem zajęć są wszyscy uczniowie szkoły. Obecnie dwóch instruktorów teatralnych prowadzi zajęcia dla ponad 100 dzieci tygodniowo. Zajęcia odbywają się w grupach po lekcjach i trwają przez cały rok. Ulubioną przez dzieci formą pracy jest tworzenie małych form teatralnych, ich prezentacja i omówienie. Na przestrzeni lat uczestnicy zajęć wielokrotnie brali udział w przeglądach i festiwalach teatralnych, wracając do szkoły z głównymi nagrodami czy wyróżnieniami. Spora grupa absolwentów naszej szkoły realizuje się zawodowo w teatrach, filmie i innych instytucjach kultury.

„Teatrospołki” to uczniowie-aktorzy szkolnego koła teatralnego Społecznej Językowej Szkoły Podstawowej w Częstochowie. Co roku szkoła organizuje dwie uroczyste premiery spektakli – zimą Popołudniowe Spotkania Teatralne dla wszystkich uczniów i ich rodzin, a wiosną warsztaty artystyczne Społeczna ART dla częstochowskich przedszkolaków. Teatrospołki grają, tańczą i śpiewają. Inspiracją do scenariusza jest zawsze literatura. Uczniowie zagrali m.in. „W 80 dni dookoła świata”, „Pinokia” i „Małego Księcia”.