Społeczne Towarzystwo Oświatowe zostało partnerem Akademii Leona Koźmińskiego, jednej z wiodących polskich uczelni.
Współpraca Społecznego Towarzystwa Oświatowego i Akademii Leona Koźmińskiego opierać się będzie na propagowaniu wiedzy z obszaru nauk społecznych – w szczególności zarządzania, ekonomii, finansów, rachunkowości i prawa, a także edukacji obywatelskiej oraz odpowiedzialności społecznej. Wykładowcy akademiccy poprowadzą zajęcia w stowarzyszonych szkołach, promując tym samym innowacyjne metody kształcenia i uczenia się. Będą również wsparciem dla nauczycieli i dyrektorów szkół w radzeniu sobie z wyzwaniami transformacji cyfrowej i środowiskowej.
– Nawiązana współpraca ze Społecznym Towarzystwem Oświatowym to kolejny krok w drodze do realizacji naszej misji bycia blisko młodzieży i wspierania szkół – nauczycieli oraz dyrektorów – w transformacji cyfrowej – podkreśla prof. Grzegorz Mazurek, Rektor Akademii Leona Koźmińskiego. – Niezwykle cenimy podejmowane przez Stowarzyszenie działania, aby szkoła była miejscem innowacji, nowoczesnego podejścia, ale też tworzyła optymalne warunki do rozwoju młodych ludzi, naszych przyszłych studentów. W Akademii działamy podobnie, przygotowując młodych ludzi na wyzwania współczesnego świata, rozwijając umiejętności współpracy oraz krytycznego myślenia.
Społeczne Towarzystwo Oświatowe będzie również partnerem merytorycznym Akademii Leona Koźmińskiego w opracowywaniu i dostosowywaniu treści edukacyjnych, aby odpowiadały one na aktualne potrzeby i wyzwania. Partnerzy stworzą forum wymiany wiedzy i doświadczeń dla nauczycieli, dyrektorów szkół oraz kadry akademickiej, a także centrum najlepszych praktyk i innowacji w zakresie podwójnej transformacji – cyfrowej i środowiskowej. Dzięki takiej współpracy rozwijane i wdrażane będą nie tylko inicjatywy oraz projekty edukacyjne, ale również kompetencje przyszłości.
Umowę o współpracy podpisali Zygmunt Puchalski, Prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego oraz prof. Grzegorz Mazurek, Rektor Akademii Leona Koźmińskiego. W spotkaniu udział wzięli również dr Karolina Małagocka i dr Mateusz Woiński z Akademii Leona Koźmińskiego. Podpisaniu porozumienia towarzyszyła rozmowa o kompetencjach cyfrowych młodzieży i nauczycieli.
– Świat wokół nas staje się coraz bardziej złożony. Z każdym rokiem przybywa wyzwań, z którymi dzieci i młodzież będą się mierzyć w swoim dorosłym życiu. Zależy nam na tym, by nasi uczniowie byli na te wyzwania gotowi – mówi Zygmunt Puchalski, Prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego. – Chcąc wyposażyć uczniów w odpowiednie kompetencje, doskonalimy nasze metody pracy i wzbogacamy ofertę zajęć. Kluczowe w tym kontekście jest współdziałanie z partnerami, którzy dysponują ekspercką wiedzą i umiejętnościami w określonych obszarach. Cieszę się, że dzięki zawartemu porozumieniu uczniowie i nauczyciele ze szkół STO będą mogli korzystać z zasobów Akademii Leona Koźmińskiego, jednej z wiodących szkół wyższych w Polsce. Jestem także przekonany, że współpraca ekspertów uczelni i naszego stowarzyszenia zaowocuje innowacjami, które znajdą zastosowanie w świecie edukacji i nauki.
Dla Akademii Leona Koźmińskiego możliwość wspierania młodzieży i kadry szkół średnich jest niezwykle ważna. Dzięki wspólnymi inicjatywom uczniowie będą mogli poznać przyszłościowe kierunki studiów, wpisujące się w ich zainteresowania i zawodową przyszłość.
– Współpracując z młodzieżą i szkołami średnimi zależy nam nie tylko na przekazywaniu wiedzy, ale także doskonaleniu umiejętności i kształtowaniu etycznych podstaw. Angażujemy się tym samym – jako społeczność akademicka – w pracę na rzecz otoczenia. Historie uczelni i stowarzyszenia zaczęły się w latach 90-tych, aby z każdym kolejnym rokiem przybliżać je do realizacji ambitnych marzeń i wywierania pozytywnego wpływu na edukację w Polsce – wskazuje dr Mateusz Woiński, Pełnomocnik Rektora Akademii Leona Koźmińskiego ds. współpracy z liceami.