III Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego STO
ul. Stradomska 10
31- 058 Kraków
Media w całej Polsce relacjonowały zdarzenie, które miało miejsce w Wieliczce. Marek Czerwiński, nauczyciel z liceum STO w Krakowie, stanął w obronie zaatakowanego mężczyzny i sam został pobity. W wywiadzie dla Gazety Wyborczej Kraków opowiada, jak uczy młodzież akceptacji.
„Nie zgadzam się na chamskie hasła o Podlasiu i Podkarpaciu. Nie zgadzam się na gardzenie osobami głęboko wierzącymi i homoseksualnymi. Nie zgadzam się na nienawiść do kogokolwiek” – mówi Marek Czerwiński w rozmowie z Renatą Radłowską.
W wywiadzie dla Gazety Wyborczej, nauczyciel opowiada m.in. o tym, jak powstawały szkoły Społecznego Towarzystwa Oświatowego i w jaki sposób łączy się w nich edukację z wychowaniem. Podkreśla, jak wiele działań podejmuje jego szkoła, by uczyć dzieci i młodzież otwartości na innych ludzi. W tekście znajdziemy wzmianki m.in. o wigiliach dla bezdomnych i projektach poświęconych wielokulturowości, realizowanych na Podlasiu.
„Razem z dzieciakami z naszej szkoły budowaliśmy społeczne mosty na Podkarpaciu, Podlasiu i Roztoczu, nie życzę sobie, żeby teraz ktoś je podpalał” – mówi Marek Czerwiński.
Marek Czerwiński
Marek Czerwiński jest nauczycielem w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. J. Słowackiego STO w Krakowie. Uczy informatyki, historii i wiedzy o społeczeństwie. Zajmuje się też edukacją kulturalno-muzyczną.
Marek Czerwiński stworzył program zajęć i materiały dydaktyczne w projekcie „Profesor Wnuczek”, w ramach którego dzieci ze szkół STO uczyły seniorów podstaw obsługi komputera.
Cały wywiad z Panem Markiem jest dostępny tutaj.