Społeczne Towarzystwo Oświatowe zaprasza uczniów klas 4-8 szkół podstawowych do udziału w II edycji wojewódzkiego konkursu fotograficznego „Ciekawostki przyrodnicze, czyli zjawiska przyrodnicze w fotografii”.
Regulamin konkursu „Ciekawostki przyrodnicze, czyli zjawiska przyrodnicze w fotografii”.
- W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas 4-8 publicznych oraz niepublicznych szkół podstawowych z terenu województwa mazowieckiego.
- Konkurs odbywa się równolegle w pięciu grupach uczniowskich:
a) klasy 4 w jednej kategorii – zjawiska przyrodnicze – zdjęcie pojedyncze
b) klasy 5 w dwóch kategoriach:
I – zjawiska biologiczne – zdjęcie pojedyncze
II – zjawiska geograficzne – zdjęcie pojedynczec) klasy 6 w dwóch kategoriach:
I – zjawiska biologiczne – zdjęcie pojedyncze
II – zjawiska geograficzne – zdjęcie pojedynczed) klasy 7 w trzech kategoriach:
I – zjawiska biologiczne – zdjęcie pojedyncze
II – zjawiska geograficzne – zdjęcie pojedyncze
III – zjawiska chemiczne – zdjęcie pojedyncze
e) klasy 8 w trzech kategoriach:
I – zjawiska biologiczne – zdjęcie pojedyncze
II – zjawiska geograficzne – zdjęcie pojedyncze
III – zjawiska chemiczne – zdjęcie pojedyncze.
3. Prace należy składać do komisji konkursowej w formie odbitek na błyszczącym papierze o formacie 15×21 cm z dołączonym opisem wybranego zjawiska (minimum pół strony o formacie A4; opis powinien prezentować wybrane zjawisko wraz z uzasadnieniem wyboru jego tematyki i sposobu prezentacji, a także zawierać tytuł pracy oraz miejsce i datę wykonania fotografii) oraz wypełnionym formularzem zgłoszenia wg wzoru z załącznika nr 2.
4. Jeżeli fotografia stanowiąca pracę konkursową przedstawia wizerunek osoby (osób), autor powinien dołączyć do pracy zgodę tej osoby (osób) na rozpowszechnianie wizerunku, wg wzoru podanego w załączniku nr 3.
5. Uczestnik może zgłosić maksymalnie jedną pracę w danej kategorii.
6. Prace niespełniające warunków opisanych w punktach 1-5 nie zostaną dopuszczone do konkursu.
7. Punktacja stosowana na każdym etapie wynosi:
a) od 0 do 10 punktów za jakość techniczną i artystyczną zdjęcia;
b) od 0 do 8 punktów za opis zjawiska lub zjawisk prezentowanych na zdjęciu;
c) od 0 do 4 punktów za uzasadnienie wyboru tematyki i sposobu prezentacji zjawisk prezentowanych na zdjęciu.
8. Konkurs jest realizowany w dwóch etapach:
a) Etap szkolny– musi być zrealizowany w terminie do 14 marca 2025 r. Szkolna komisja konkursowa dokonuje oceny prac zgodnie z warunkami określonymi w regulaminie. Prace, którym przyznano trzy pierwsze miejsca w każdej kategorii konkursowej (odrębnie dla klas 5-6 oraz 7-8), wraz z opisem oraz załącznikiem nr 2 i załącznikiem nr 3 (w przypadku wizerunku osoby na pracy konkursowej) i protokołem szkolnej komisji konkursowej (stanowiącym załącznik nr 4) zostają przesłane do organizatora konkursu na adres: Społeczne Towarzystwo Oświatowe, ul. Nowy Świat 39, 00-029 Warszawa do dnia 21 marca 2025 r.
b) Etap wojewódzki– w siedzibie organizatora zostanie rozstrzygnięty do dnia 25 kwietnia 2025 r. Wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej organizatora (sto.org.pl) do dnia 2 maja 2025 r.
9. Termin przesłania prac do organizatora konkursu upływa dnia 21 marca 2025 r. (decyduje data stempla pocztowego). Prace przesłane po tym terminie nie będą uwzględniane w pracach wojewódzkiej komisji konkursowej, powoływanej przez Prezesa Społecznego Towarzystwa Oświatowego.
10. W każdej grupie uczniowskiej w każdej kategorii tytuł laureata 1, 2 oraz 3 miejsca otrzymają autorzy 3 prac, które zdobędą kolejno najwyższą ilość punktów.
11. Nagrody oraz dyplomy dla autorów zwycięskich prac zostaną wysłane do szkół wyróżnionych uczniów.
12. Prosimy uczniów biorących udział w konkursie o zachowanie negatywów lub oryginałów zdjęć cyfrowych zgłoszonych prac.
13. Nadesłanie pracy na konkurs oznacza udzielenie organizatorowi konkursu nieodpłatnej, niewyłącznej i nieograniczonej czasowo ani terytorialnie licencji na publikację pracy konkursowej na prezentacjach, wystawach i w internecie oraz użyczenie organizatorowi nadesłanego egzemplarza pracy konkursowej (odbitki wraz z opisem) na czas nieoznaczony, a także udzielenie prawa do zniszczenia nadesłanego egzemplarza pracy konkursowej w wybranym przez organizatora czasie po rozstrzygnięciu konkursu.
14. Organizator konkursu nabywa własność nagrodzonych prac konkursowych oraz autorskie prawa majątkowe do nagrodzonych prac konkursowych w zakresie publicznego wystawiania, wyświetlania a także publicznego udostępniania w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, a w szczególności przez publikację prac konkursowych na prezentacjach, wystawach lub w internecie.
15. Informacja o zasadach przetwarzania danych osobowych znajduje się w załączniku nr 1 do regulaminu.
Organizator konkursu: Społeczne Towarzystwo Oświatowe, ul. Nowy Świat 39, 00-029 Warszawa tel. 22 826 78 64; 22 828 88 57 e-mail: biuro@sto.org.pl
Uwaga! Konkurs fotograficzny „Ciekawostki przyrodnicze, czyli zjawiska przyrodnicze w fotografii” został zgłoszony do wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych Mazowieckiego Kuratora Oświaty. W przypadku wpisania konkursu do wykazu, laureaci pierwszych trzech miejsc będą uprawnieni do otrzymania dodatkowych punktów w rekrutacji do liceów za osiągnięcia artystyczne. Żeby jednak laureatem zostać, oprócz dobrych zdjęć należy wykonać również dobry opis zjawiska!
Zgodnie z wytycznymi Mazowieckiego Kuratora Oświaty, otrzymanie dyplomu/zaświadczenia o zdobyciu tytułu laureata, niebędącego pierwszym, drugim lub trzecim najlepszym wynikiem nie stanowi podstawy do wpisu na świadectwie i uzyskania punktów w rekrutacji.
Serdecznie zapraszamy do udziału młodych przyrodników i fotografów. Powodzenia!
Zygmunt Puchalski
Prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego