5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To także nasze Święto – uczniowie, rodzice i nauczyciele w szkołach STO angażują się w działania wolontariackie przez cały rok!
Jak pomagamy? Oto kilka przykładów:

Październik, listopad i grudzień to dla wolontariuszy z I Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Gdańsku czas wytężonej pracy. W październiku uczniowie wzięli udział w akcji „ Podaruj kapcie, klapki, bądź skarpetki – popraw humor Małym Pacjentom”. Listopad i grudzień stały pod znakiem akcji pomocy dla zwierząt ze schroniska pod Wejherowem. Uczniowie włożyli też dużo pracy w przygotowania do „Szlachetnej paczki”. Wolontariusze zbierali pieniądze na łóżko, pralkę i bon rehabilitacyjny dla rodziny w trudnej sytuacji materialnej.

Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 9 STO w Warszawie, wspierani przez społeczność szkolną, uszyli skarpetkowe zabawki. Samodzielnie wykonane zabawki zostały sprzedane podczas loterii, a dochód zasili konto Fundacji Ocalenie. Akcji „Lalka dla uchodźców” towarzyszyło wiele działań edukacyjnych. Uczniom dowiedzieli się, że pomoc ludziom w sytuacji bez wyjścia jest naszym obywatelskim obowiązkiem. Rozmawiali także o Polakach, którzy musieli opuścić kraj z przyczyn politycznych lub życiowych i znaleźli schronienie za granicą.

Zespół Szkół Społecznych STO w Starachowicach regularnie angażuje się w akcje charytatywne. Przed rokiem – mimo trudności wynikających z pandemii i zdalnego nauczania – uczniowie i nauczyciele zaangażowali się w Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. Przygotowali w sumie aż 109 prezentów dla dwóch rodzin. 31 stycznia br. uczniowie uczestniczyli z kolei w zbiórce pieniędzy podczas Finału WOŚP.

W Społecznej Szkole Podstawowej nr 30 STO w Warszawie uczniowie i uczennice angażują się w działania na rzecz klimatu. W minionym roku szkolnym dziewczynki stworzyły organizację ekologiczną, która m.in. nawiązała kontakt z WWF Australia. Owocem tej współpracy była zbiórka zorganizowana w szkole, z której dochody zostały przeznaczone na ratowanie koali. Na początku bieżącego roku organizacja przekształciła się w Szkolny Wolontariat GO GREEN i poszerzyła zakres działań. Wolontariusze i wolontariuszki pracują w trzech zespołach: Humans, Animals i Plants. Cały zespół liczy już w sumie ponad 30 osób.

Społeczna Jedynka STO w Poznaniu wspiera jadłodajnię prowadzoną przez Siostry Albertynki. Od momentu nawiązania współpracy, setki uczniów pełniły dyżury przy wydawaniu posiłków dla osób bezdomnych. Pomagają także absolwenci szkoły – nawet ci, którzy ukończyli już studia. Podczas pandemii bezpośrednia pomoc stała się niemożliwa, ale szkoła pomaga m.in. w zbiórkach odzieży oraz żywności. Wolontariusze ze Społecznej Jedynki wspierają też regularnie zawodników uczestniczących w poznańskim półmaratonie. W październiku kilkudziesięcioosobowa grupa wolontariuszy przygotowała punkt żywieniowy; w trakcie biegu uczniowie podawali biegaczom wodę, cukier i czekoladę.

W ramach „Akcji Uganda” Społeczna Szkoła Podstawowa nr 26 STO w Warszawie wsparła ugandyjski sierociniec. W szkole odbył się kiermasz charytatywny, własne przekąski przygotowało na tę okazję ponad 100 osób. Z zebranych środków udało się zakupić 30 wodoodpornych pokrowców na materace i 15 gier edukacyjnych w języku angielskim. Dodatkowo, uczniowie, rodzice i nauczyciele zebrali w ramach akcji wiele zabawek i ubranek dla dzieci. Uczniowie przygotowali też pozdrowienia – kolorowe kartki, które już niebawem pojadą do Afryki.

Zespół Szkół Społecznych STO w Starachowicach regularnie angażuje się w akcje charytatywne. Przed rokiem – mimo trudności wynikających z pandemii i zdalnego nauczania – uczniowie i nauczyciele zaangażowali się w Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. Przygotowali w sumie aż 109 prezentów dla dwóch rodzin. 31 stycznia br. uczniowie uczestniczyli z kolei w zbiórce pieniędzy podczas Finału WOŚP.

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 7 STO w Krakowie realizuje projekt AID (Advice, Idea, Development), w ramach którego uczniowie dzielą się wiedzą z młodszymi koleżankami i kolegami. Na początku każdego roku szkolnego chętni uczniowie wcielają się w role Ekspertów i Poszukiwaczy, którzy następnie pracują wspólnie nad ponadprogramowymi lub mniej zrozumiałymi zagadnieniami. Poszukiwacze mogą liczyć na wsparcie w dotarciu do nowych informacji. Eksperci z kolei mogę dzielić się swoją wiedzą, a także wspierać w poszukiwaniu rozwiązań. W warunkach nauki zdalnej warsztaty i korepetycje odbywają się online.

Koło wolontariackie prężnie działa w Społecznej Szkole Podstawowej nr 4 w Warszawie. Uczniowie działający w kole przygotowują paczki i dostarczają je osobom chorym, ubogim i potrzebującym. W listopadzie sprzątają pomniki poległych na terenie dzielnicy Ursus i dbają o to, by płonęły na nich znicze. Uczniowie pomagają też młodszym koleżankom i kolegom w trudnych sytuacjach życiowych. W ostatnim czasie koło wolontariackie zorganizowało również zbiórkę przyborów szkolnych do nowego przedszkola w Jaunde w Kamerunie.

W Społecznej Szkole Podstawowej STO w Ciechanowie wolontariat kręci się przez cały rok szkolny, ale nabiera tempa w okresie przedświątecznym. Potrzebujących jest wielu: Bank Żywności organizuje zbiórkę produktów żywnościowych w sklepach, Szlachetna Paczka zachęca do wsparcia rodzin w potrzebie, schronisko dla bezdomnych zwierząt prowadzone przez Stowarzyszenie Pies i Spółka prosi o karmę i sprzedaje kalendarze – wszędzie tam jest STO! Całe klasy angażują się w charytatywne kiermasze, pieczenie ciast i produkcję gadżetów przeznaczonych na sprzedaż. Szkolną tradycją stał się turniej szachowy, organizowany z okazji finału WOŚP. Tradycją są też licytacje po turnieju, w których biorą udział rodzice i nauczyciele – wylicytować można m.in. rzeczy zrobione własnoręcznie przez członków szkolnej społeczności.

W Społecznej Szkole Podstawowej nr 2 STO w Warszawie działa Szkolne Koło Wolontariatu. Od lat Koło współpracuje ze Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym. Uczniowie regularnie gościli u pacjentów, dla których przygotowywali bogate w atrakcje spotkania międzypokoleniowe. Szkoła współpracuje również z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Puławach. Co roku uczniowie, rodzice i nauczyciele zbierają potrzebne rzeczy – środki czystości, ubrania, zabawki oraz sprzęt AGD – i przygotowują paczki. Organizują też przedstawienia jasełkowe. W tym roku uczniowie przez cały semestr sprzedawali przekąski, by opłacić dzieciom z Ośrodka wycieczkę do Warszawy. Rodzice uczniów od lat pomagają finansowo w organizacji wyjazdu wakacyjnego dla dzieci z Olsztyna, a jeden z nauczycieli uczestniczy w obozie jako wolontariusz. Dzięki tej pomocy dzieci, których nie stać na dalszy wyjazd, mogą wypocząć w górach.

Akcja wolontariacka „Góra Grosza” towarzyszy Społecznej Dwójce STO w Poznaniu od wielu lat. Pandemia Covid-19 pokrzyżowała szkole szyki, dlatego tegoroczny powrót „Góry Grosza” został przyjęty szczególnie ciepło. Zbiórka rozpoczęła się na początku listopada 2021 i wolontariusze są jeszcze w trakcie gromadzenia bilonu. Później przyjdzie czas na wysypywanie monet i ich segregację, która zawsze jest dla wolontariuszy i wolontariuszek emocjonującym wydarzeniem. Świadomość, że nawet tak drobne monety jak grosze mogą przyczynić się do wsparcia dzieci mieszkających w domach tymczasowych pozwala uczniom i uczennicom zrozumieć, że najmniejszy gest ma znaczenie, a wspólnie mogą bardzo wiele.

Szkolne Koło Wolontariatu „Dziewiąta Misja”, działające przy Społecznej Szkole Podstawowej nr 1 STO w Warszawie, od kilku lat współpracuje z Fundacją Spełnij Jedno Marzenie. Fundacja w okresie przedświątecznym zbiera listy, napisane przez dzieci i młodzież z Domów Dziecka, Ośrodków Opiekuńczych i Interwencyjnych. W tym roku szkolni wolontariusze zrealizowali 20 marzeń opisanych w listach. Prezenty wspólnie spakowali i przekazali przedstawicielowi Fundacji. Dodatkowo, mimo trudności wynikających z nauki zdalnej, w szkole odbyła się zbiórka słodyczy, które zostały dołożone do przygotowanych prezentów.