WAŻNE LEKCJE – nowy projekt edukacyjny STO dotyczący bezpieczeństwa

Ruszył projekt „Ważne lekcje” realizowany przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe w ramach rządowego programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła” w województwie małopolskim.

Głównym celem programu jest zwiększenie skuteczności działań wychowawczych i profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa i tworzenie przyjaznego środowiska w szkołach. Projekt skierowany jest głównie do uczniów, rodziców i nauczycieli, ale także do wszystkich osób zaangażowanych w opiekę nad dziećmi i młodzieżą. Głównym celem kampanii jest zwiększenie wiedzy w zakresie:

− zapobiegania agresji i przemocy doświadczanej przez dzieci i młodzież szkolną, w tym cyberprzemocy;

− profilaktyki uzależnień dzieci i młodzieży szkolnej od substancji psychoaktywnych (picia alkoholu, palenia papierosów, używania narkotyków i innych substancji nielegalnych), oraz sieci Internet – w tym gier komputerowych i hazardu;

− zwiększanie świadomości dzieci i młodzieży szkolnej na temat prawidłowego odżywiania oraz eliminowania złych nawyków żywieniowych;

− przeciwdziałania nadwadze i otyłości wśród dzieci i młodzieży szkolnej poprzez propagowanie aktywności fizycznej.

„Ważne lekcje” to przenikanie trzech poziomów: mass mediów, Internetu i komunikacji interpersonalnej. W ramach projektu powstała informacyjno-edukacyjna platforma internetowa waznelekcje.pl, gdzie materiały ze względu na zawartość merytoryczną pogrupowane zostały w zakładkach  dedykowanych trzem grupom odbiorców: nauczycielom, rodzicom i uczniom. Powstał też dedykowany profil na Facebooku oraz wkrótce dostępne będą także aplikacje mobilne, gdzie znajdują się treści dydaktyczne i porady dotyczące powyższych problemów.

Autorami materiałów są m.in. eksperci STO z Zespołu Szkół Społecznych nr 3 STO w Krakowie: dietetyk i trener Dorota Pasieczna oraz psycholog Magdalena Biłan-Brozenbach, a także policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie asp. sztab. Robert Bretner i kom. Wojciech Chechelski. Wezmą oni również udział w nagraniach programu telewizyjnego.

W ramach projektu na antenie TVP Kraków wyemitowane zostaną 4 odcinki specjalnie przygotowanych programów telewizyjnych WAŻNE LEKCJE. W każdym odcinku będą m.in. scenki aktorskie oraz możliwość interakcji z ekspertami (zadawania pytań zarówno w studio, jak i przez Facebooka). Emisja pierwszego odcinka nastąpi 29. grudnia br., kolejne przewidziane są w styczniu 2015 roku. Krakowski oddział telewizji planuje też liczne powtórki na swojej antenie. Programy dostępne będą na platformie internetowej.

Strona internetowa WAŻNE LEKCJE: www.waznelekcje.pl

Facebook WAŻNE LEKCJE: https://www.facebook.com/waznelekcje

Projekt finansowany ze środków publicznych otrzymanych w ramach realizacji Rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”, realizowany jest pod nadzorem Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.