VIII edycja programu edukacyjnego „Przywróćmy Pamięć”

Szanowni Państwo

z radością witamy w kolejnej, VIII już edycji programu edukacyjnego „Przywróćmy Pamięć”.

Formuła programu jest bardzo elastyczna i pojemna: uczniowie na podstawie dostępnych informacji archiwalnych oraz opowieści zebranych od mieszkańców miejscowości odkrywają wielokulturowe dziedzictwo okolicy i przywracają społeczności pamięć o nim poprzez rekonstrukcję historii społeczności żydowskiej w swojej okolicy, następnie zaś podejmują różnorodne działania publiczne, aby przywrócić pamięć o wielokulturowym dziedzictwie. Sposób, w jaki to zrobią, zależy w dużej mierze od tego, na co natrafią w trakcie swoich poszukiwań. Wydaje się, że jedyna kategoria, która łączy wszystkie projekty, to ciekawość świata i przyjemność z jego odkrywania.

Różnorodność projektów, które były dotąd realizowane w ramach programu „Przywróćmy Pamięć”, świadczy o bogactwie zainteresowań uczniów i nauczycieli. W zależności od warunków realizacji projektu, uczestnicy programu koncentrowali się tak na historii mówionej, jak i na działaniach publicznych na rzecz tolerancji, promocji wielokulturowego „wizerunku” miejscowości, działaniu na rzecz dialogu religii, kulturze żydowskiej, czy działaniach artystycznych.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Programu jest upamiętanie oraz oznaczanie w przestrzeni publicznej synagog, zarówno tych nieistniejących i zapomnianych, jak i tych zachowanych ale nie upamiętnionych w odpowiedni sposób.

Program skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych .

Tak jak w poprzednich latach, swoje działania uczniowie prezentować będą na stronie internetowej programu oraz na profilu FB.

Zarówno nauczycielom, jak i uczniom realizującym program „Przywróćmy Pamięć” Fundacja zapewnia bezpłatne materiały edukacyjne zawierające między innymi specjalnie stworzone na potrzeby tego programu teksty na temat kultury, etyki i zwyczajów żydowskich. Uczestników programu zapraszamy również do udziału w bezpłatnych szkoleniach obejmujących zagadnienia kultury i historii Żydów, metodologię projektów edukacyjnych, prowadzenie wywiadów.

Terminy szkoleń dostępne będą na naszej stronie internetowej.

Efekty swoich projektów uczniowie przedstawią podczas finałowej prezentacji programu „Przywróćmy Pamięć”, na którą zaprosimy wszystkich uczestników w czerwcu 2016 do Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Na zakończenie programu uczestnikom zostaną wręczone pamiątkowe dyplomy i drobne upominki

Wszelkie informacje na temat programu, opisy dotychczasowych działań uczniów oraz formularz zgłoszeniowy do programu „Przywróćmy Pamięć” znajdują się na stronie internetowej www.pamiec.fodz.pl.

Obecna edycja Programu realizowana jest przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce w ramach partnerstwa z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz dzięki wsparciu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w dniu 31 października br.

Serdecznie zapraszamy do dołączenia do wspólnego odkrywania przeszłości.

W razie pytań służę pomocą pod adresem – pamiec@fodz.pl, lub telefonicznie 22 436 60 00.

Aneta Stankowska
Koordynatorka Projektu