XXVI Ogólnopolski Konkurs Łamigłowy

Społeczne Gimnazjum STO
ul. Wojska Polskiego 7 a
27-200 Starachowice

Termin: 27 maja 2017 r.
Miejsce: SSP STO, SG STO, Starachowice

Organizator: Społeczna Szkoła Podstawowa STO, Społeczne Gimnazjum STO, Samodzielne Koło Terenowe nr 50 STO
ul. Wojska Polskiego 7a, 27-200 Starachowice
tel. 41 274-84-11
e-mail: sto@starachowice.org

Zasięg ogólnopolski


Ogólnopolski Konkurs Łamigłowy to nowoczesny to nowoczesny projekt edukacyjny, którego celem jest wspieranie indywidualnego rozwoju kreatywności, promowanie twórczego i logicznego myślenia. Integruje uczniów i nauczycieli w środowisku szkół społecznych. Konkurs ma charakter interdyscyplinarny. Organizowany jest w aż czterech kategoriach wiekowych i w dwóch etapach. Biorą w nim udział uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Adresowany jest do wszystkich szkół społecznych STO oraz szkół publicznych z terenu naszego miasta. Finał konkursu to zmaganie się z zadaniami logicznymi i twórczymi oraz dobra zabawa!

Konkurs co roku przyciąga wielu uczniów w różnym wieku, ma swoich zwolenników również wśród nauczycieli.

Konkurs realizuje cele programowe Społecznego Towarzystwa Oświatowego.


Społeczna Szkoła Podstawowa STO, Społeczne Gimnazjum STO w Starachowicach oraz Społeczne Towarzystwo Oświatowe SKT nr 50 w Starachowicach już po raz dwudziesty szósty zorganizowały ogólnopolski konkurs promujący twórcze logiczne myślenie. W br. konkurs nasz został wpisany do rejestru konkursów Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, oznacza to, że tytuł laureata i finalisty Ogólnopolskiego Konkursu Łamigłowy uczniowie otrzymają na świadectwie szkolnym.

W finale, który odbył się 27.05.2017 r., wzięło udział 84 uczniów:

 • 16 w kategorii Młodzików ( uczniowie kl. I i II szkoły podstawowej),
 • 16 w kategorii Kadetów ( uczniowie kl. III i IV),
 • 20 w kategorii Juniorów ( uczniowie kl. V i VI),
 • 28 w kategorii Żaków (uczniowie klas gimnazjalnych).

W XXVI Ogólnopolskim Konkursie Łamigłowy wzięły udział następujące szkoły:

 • Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 STO z Łodzi,
 • Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 STO z Warszawy,
 • Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Ostrołęce,
 • Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Starachowicach,
 • Szkoła Podstawowa nr 11 ze Starachowic,
 • Szkoła Podstawowa nr 13 ze Starachowic,
 • Szkoła Podstawowa z Rzepina,
 • Szkoła Podstawowa z Szerzaw,
 • Społeczna Szkoła Podstawowa STO ze Starachowic,
 • Społeczne Gimnazjum nr 1 STO z Łodzi,
 • Społeczne Gimnazjum nr 1 z Warszawy,
 • Społeczne Gimnazjum STO z Ostrołęki,
 • Gimnazjum z Rzepina,
 • Gimnazjum z Szerzaw,
 • Społeczne Gimnazjum STO ze Starachowic.

Indywidualny konkurs logicznego myślenia został rozegrany w czterech grupach wiekowych składał się z dwóch części. Pierwsza część to krzyżówki, łamigłówki, zadania logiczne.

W drugiej części należało wykazać się zdolnościami kreatywnymi w tworzeniu różnorodnych tekstów. Indywidualne pisemne zmagania trwały dwie godziny. Następnie organizatorzy dla wszystkich uczestników konkursu przygotowali wiele atrakcji i wspólnych zabaw np. zwiedzenie nowo powstałego muzeum odlewnictwa.

Komisja Konkursowa wnikliwie oceniła wszystkie prace i wyłoniła laureatów indywidualnych i drużynowych. Uroczyste podsumowanie konkursu oraz rozdanie nagród odbyło się w sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach o godzinie 17.30.

W trakcie trwania imprezy organizatorzy promowali znak słowno-graficzny Społecznego Towarzystwa Oświatowego na dyplomach dla uczestników konkursu, na plakatach, listach sponsorów.

Tę uroczystą chwilę zaszczycili swą obecnością oraz wręczali nagrody:

 • Sekretarz Generalny Zarządu Głównego Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie – pan Andrzej Faracik
 • Prezydent Miasta Starachowice – pan Jerzy Miśkiewicz.
 • Prezes Firmy PERFOPOL w Starachowicach – pan Krzysztof Chaja.

W kategorii Młodzicy pierwsze miejsce zajęła Abigail Venter ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Starachowicach, drugie miejsce – Tomasz Mulas ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Warszawie. Trzecia była Anna Leszczyńska – Zespół Szkół STO w Ostrołęce, czwarta Maria Makowska, a piąty Kacper Bonkiewicz, oboje ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 STO w Łodzi.

W kategorii Kadeci najlepszy był Tomasz Salski ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 STO w Warszawie, a drugi Wiktor Laskowski, trzecia Zpfia Zielińska - oboje z Zespołu Szkół STO w Ostrołęce. Czwarte miejsce zajęła Alicja Pagórek ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 STO w Łodzi, piąte – Katarzyna Zawiła ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Starachowicach. W kategorii Juniorzy przyznano dwa pierwsze miejsca: dla Pawła Chai ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Starachowicach oraz Tymoteusza Składanka ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Łodzi, druga – Julia Wyskiel ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Starachowicach, trzecia – Oliwia Wojteczek z Zespołu Szkół w Szerzawach. Czwarte miejsce zajęła Aleksandra Wójcicka ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Starachowicach. W najstarszej gimnazjalnej grupie Żacy Łamigłową został Szymon Tuz, druga była Wiktoria Nowak, oboje ze Społecznego Gimnazjum w Starachowicach, ex aequo na drugim miejscu uplasowała się Zuzanna Kucała – z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 STO w Warszawie, a trzeci – Wiktor Serwicki ze Społecznego Gimnazjum STO w Starachowicach. Czwarte miejsce zajęła Zuzanna Milczarska ze Społecznego Gimnazjum nr 1 STO w Łodzi. Przyznano także puchary za osiągnięcia dla poszczególnych szkół. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół STO w Ostrołęce, drugie - Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 STO w Łodzi, a trzecie Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Starachowicach. W kategorii gimnazjów pierwsze miejsce zajęło Społeczne Gimnazjum STO w Starachowicach, drugie - Społeczne Gimnazjum nr 1 STO w Łodzi, a trzecie Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 STO w Warszawie.