Słups: Przygotowania do powitania wiosny

I Społeczna Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja STO
ul. Zygmunta Augusta 8
76-200 Słupsk

Przygotowania do powitania wiosny w tym roku szkolnym w I Społecznej Szkole Podstawowej STO w Słupsku trwały kilka dni. Najpierw niektórzy uczniowie klas I-III przygotowali własnoręcznie małe Marzanny, które symbolizowały odchodzącą zimę. W międzyczasie na zajęciach zbierali informacje o zwyczajach ludowych związanych z pierwszym dniem wiosny tj. chodzenie z gaikiem i topienie Marzanny.

Wreszcie w piątek, 20 marca, po obejrzeniu zaćmienia Słońca, dzieci z klas pierwszych wspólnie z nauczycielami przygotowały na podwórku szkolnym wielką kukłę Marzanny, którą następnego dnia zabrały na rajd pieszy na powitanie wiosny. W rajdzie wzięło udział wielu przedstawicieli różnych środowisk lokalnych, aby wspólnie uczcić nadejście kalendarzowej wiosny. W planie rajdu był: pokaz Marzann, topienie kukieł symbolizujących złą zimę w rzece Słupi (Marzanny po krótkim spływie zostały wyłowione i ustawione na placu przy Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku), 5-kilometrowy rajd pieszy z odwiedzeniem Miejsca Pamięci Narodowej w Lasku Południowym, ognisko z kiełbaskami.

Pogoda była kapryśna, ale humory dopisały. Natomiast w poniedziałek 23 marca, jak co roku, odbył się w szkole wiosenny pokaz mody, w którym tradycyjnie już wzięli udział wszyscy uczniowie klas I-III, a po nim nastąpiła krótka zabawa taneczna na szkolnym holu. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie równie wesoło.

Ewa Krefta