Raciąż: Wycieczka programowa do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Publiczna Szkoła Policealna STO
ul. Płocka 28
09-140 Raciąż

W niedzielę, 26 października, zajęcia III semestru na kierunku technik turystyki wiejskiej Publicznej Szkoły Policealnej STO w Raciążu odbyły się w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Skansen ten jest jednym z nielicznych tego typu kompleksów w Polsce, gdzie spacerując po jego obszarze, można podziwiać obiekty przedstawiające dzieje naszego kraju, tradycje budownictwa i kultury polskiej.

Słuchacze po wcześniejszej zbiórce, o godzinie 10.00, uczestniczyli w zwiedzaniu skansenu. Pierwszym punktem była lekcja pokazowa wyrobu masła według dawnych tradycyjnych przepisów. Każdy mógł samodzielnie podjąć się tego zadania, a następnie skosztować wyrobu z pysznym wiejskim chlebem. Lekcja była bardzo ciekawa i cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród słuchaczy. Następnie odbyło się zwiedzanie muzeum, a pierwszym odwiedzonym obiektem był kościół. Chwila spędzona w nim napełniła wszystkich zadumą. Spacer wśród wiejskich chat pozwolił wprowadzić wszystkich w czasy naszych prababć. Ciekawym obiektem okazała się dawna szkoła, obok której był pokój nauczyciela. Po kilkugodzinnym zwiedzaniu grupa miała czas na odpoczynek na polanie, gdzie przy ognisku, uczestnicy wycieczki piekli kiełbaski i oddali się żywym rozmowom.

Zważywszy na kierunek kształcenia, lekcja w plenerze była bardzo cenna, gdyż pozwoliła zaczerpnąć tradycyjnych przepisów, które można później wykorzystać w tworzenie teraźniejszych receptur w swoim gospodarstwie agroturystycznym. Opiekunami grupy na wyjeździe byli: mgr Łukasz Palmowski oraz mgr inż. Marta Samoraj, nauczyciele Publicznej Policealnej Szkoły STO w Raciążu.