I rok turystyki wiejskiej w Warszawie

Publiczna Szkoła Policealna STO
ul. Płocka 28
09-140 Raciąż

Listopad, niedziela, piękna słoneczna pogoda. Punktualnie o godzinie 9:00, 23 listopada, słuchacze pierwszego roku z kierunku technik turystyki wiejskiej Publicznej Szkoły Policealnej w Raciążu, wyruszyli w kolejną podróż edukacyjną do stolicy.

Pierwszym, ważnym punktem wycieczki, było spotkanie z panią przewodnik, Elżbietą Bogucką, która o godz. 11:00 czekała na nas w umówionym miejscu. Podczas spotkania pani przewodnik opowiedziała o tym, jak to się stało, że wybrała ten ciekawy i wymagający wiele pracy zawód. Jest to zajęcie dla ludzi z pasją. Zadaniem przewodnika jest oprowadzanie wycieczek i turystów indywidualnych po określonym mieście, regionie czy wyznaczonej trasie. Słuchaczy szczególnie zainteresowały etapy, które należy przejść, aby zostać licencjonowanym przewodnikiem turystycznym. Aby tego dokonać należy: być osobą pełnoletnią, ukończyć szkołę średnią, posiadać stan zdrowia umożliwiający pracę w zawodzie, nie być osobą karaną za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika lub pilota wycieczek, odbyć szkolenie i praktykę przewodnicką, zdać egzamin na przewodnika turystycznego. Po zdobyciu uprawnień można zdecydować czy chce się pracować na stałe w biurze turystycznym lub oprowadzać zwiedzających po jakimś obiekcie, np. zamku. Jednak na to, czy dana osoba jest dobrym przewodnikiem wpływ mają także inne czynniki. Według jej opinii przewodnik, ze względu na charakter swojej pracy, musi zawsze posiadać szeroką i szczegółową wiedzę o obszarze, po którym oprowadza turystów. Musi także być w stanie udzielić najważniejszych informacji, znać historię danego miejsca i odwiedzanych obiektów wraz z ich zbiorami Musi umieć zajmująco opowiedzieć o najciekawszych wydarzeniach, legendach, anegdotach, związanych ze zwiedzanymi terenami. Słuchacze po wysłuchaniu pani przewodnik zadali jeszcze kilka pytań dotyczących funkcjonowania biura turystycznego, a także specyfiki pracy przewodnika w Warszawie.

Kolejnym ważnym punktem wycieczki był przejazd autokarem najbardziej reprezentacyjnymi arteriami miasta: ze Starego Miasta, trasą W-Z w kierunku Łazienek Królewskich, następnie ulicą Belwederską, Alejami Ujazdowskimi, przez Plac Trzech Krzyży, w kierunku Nowego Świata, ku Krakowskiemu Przedmieściu. Po drodze pani przewodnik opowiadała nam o ciekawych miejscach, które mijaliśmy. I tak opowiedziała nam o jednym z najpiękniejszych zespołów pałacowo – ogrodowych w Europie, a mianowicie o Łazienkach Królewskich. Widzieliśmy pomnik Fryderyka Chopina, Zamek Ujazdowski, park Ujazdowski. Przedstawiała nam ambasady usytuowane w pobliżu Alei Ujazdowskich, a także instytucje użyteczności publicznej, np. Kancelarię Prezesa Rady Ministrów czy w oddali Sejm i Senat RP. Naszą uwagę przykuł słynny Plac Trzech Krzyży z klasycystycznym kościołem św. Aleksandra, a także budynek Giełdy Papierów Wartościowych. Jadąc Nowym Światem, słuchacze zauważyli słynną palmę na rondzie de Gaulle’a, zobaczyli pomnik Kopernika i pałac Staszica. Słuchacze przejechali także Krakowskim Przedmieściem, widzieli kampus główny Uniwersytetu Warszawskiego, kościół św. Józefa Oblubieńca.

Ważnym punktem naszej wycieczki było piesze zwiedzanie Starego Miasta z przewodnikiem. Słuchacze dowiedzieli się ciekawostek, m.in. o tym, że kolumna króla Zygmunta III Wazy jest najstarszym i najwyższym pomnikiem świeckim w Warszawie, a także tego, że według legendy opuszczenie przez króla szabli ku dołowi zwiastować będzie miastu zbliżającą się klęskę. Po spacerze malowniczymi i ciasnymi uliczkami Starego Miasta, podziwianiu barwnych kamienic i placu Zamkowego z Zamkiem Królewskim, który po przeniesieniu stolicy z Krakowa, stał się nową siedzibą króla oraz władz, uczestnicy wycieczki udali się na zasłużony obiad.

Ostatnim punktem wycieczki do Warszawy, dzięki któremu nasi słuchacze mogli dowiedzieć się wiele o historii wojskowości polskiej, a także o licznych militarnych działaniach z udziałem Polaków, było zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego. Muzeum to gromadzi, opracowuje naukowo, bada i eksponuje przedmioty o charakterze wojskowo-historycznym. Nasi słuchacze mogli obejrzeć około 250 tys. eksponatów, w tym m. in.: relikwiarz gotycki zdobyty w bitwie pod Grunwaldem, zbroje i hełmy pochodzące z X-XVII w., szable króla Stefana Batorego, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, hetmana Jana Zamoyskiego i wielu innych wodzów, mundury, np. marszałka Józefa Piłsudskiego, śmigłowce, samoloty, czołgi, pancerny samochód Kubuś z powstania warszawskiego, artylerię, broń palną. Słuchacze mogli dokładnie obejrzeć ekspozycję wewnątrz budynku, a także plenerową, a najbardziej dociekliwi mogli wsiąść za stery wojskowego śmigłowca Mi-24 prawdopodobnie jedynego egzemplarza na wystawie muzealnej w Polsce, którego wnętrze jest udostępnione zwiedzającym.

Po pouczającym, emocjonującym i dość napiętym dniu, słuchacze mieli chwilę, by odetchnąć w jednym z warszawskich centrów handlowych. Około godziny 18:00 zmęczeni wycieczkowicze udali się w powrotną drogę do Raciąża. Kolejny raz organizatorzy wyjazdu – wykładowcy przedmiotów zawodowych: pani Marta Samoraj i pani Hanna Szałkowska oraz pan Łukasz Palmowski dowiedli, że proces kształcenia nie musi odbywać się tylko w murach szkolnych.