Raciąż: Po raz pierwszy w Pałacu Prezydenckim

Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO
ul. Płocka 28
09-140 Raciąż

Na to wydarzenie uczniowie klasy pierwszej Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu musieli czekać dwa miesiące. We wrześniu bowiem, inicjator wycieczki do Pałacu Prezydenckiego, nauczyciel podstaw przedsiębiorczości, pan Łukasz Palmowski, złożył w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wniosek o umożliwienie nam zwiedzenia tego miejsca. Dostaliśmy taką zgodę i 28 listopada z samego rana uczniowie pierwszej klasy wraz z opiekunami: p. Łukaszem Palmowskim, p. Aleksandrą Maludy, p. Sarą Lis i p. Urszulą Skierkowską, wyruszyli na wycieczkę do Warszawy.

Punktualnie o godzinie 11:00 stawiliśmy się przy wejściu do Pałacu Prezydenckiego. Po kilkunastominutowej, szczegółowej rewizji przez funkcjonariuszy wojska ( przejście przez bramkę, która wykrywała metale, prześwietlenie torebek, sprawdzenie dokumentów tożsamości) i pozostawieniu swoich rzeczy w szatni, mogliśmy rozpocząć zwiedzanie obiektu. Po dostępnych dla zwiedzających częściach pałacu oprowadzała nas pani przewodnik. Pierwszym ciekawym obiektem, który mogli zobaczyć uczniowie, był słynny okrągły stół – symbol porozumienia z 1989 roku. Historycznym miejscem obrad Okrągłego Stołu była Sala Kolumnowa, ale teraz ów mebel znajduje się w północnej części pałacu. Dla licealistów rozmowy prowadzone przy okrągłym stole o zmianach politycznych w Polsce to już historia. Dzięki opowieściom przewodnika mogli wysłuchać krótkiej opowieści o tych znaczących dla naszego kraju zmianach. Kolejnym punktem zwiedzania Pałacu Prezydenckiego było największe i najbardziej znane z relacji telewizyjnych pomieszczenie, tzw. Sala Kolumnowa. To tu Prezydent RP powołuje i odwołuje rządy, mianuje sędziów, nadaje tytuły profesorskie i stopnie generalskie oraz wręcza najwyższe odznaczenia państwowe. Następnie pani przewodnik zabrała nas do Sali Obrazowej, w której odbywają się konferencje, uroczystości wręczenia odznaczeń przez Ministrów Kancelarii Prezydenta RP. Młodzież mogła podziwiać wyeksponowane na ścianach obrazy Jacka Malczewskiego, pochodzące z Kolekcji Rogalińskiej. Następnie zwiedziliśmy Ogród Zimowy, który powstał po zabudowaniu tarasu. Z okien pomieszczenia mogliśmy podziwiać udający się na zimowy spoczynek ogród prezydencki, który jest niedostępny dla zwiedzających. Pani przewodnik oprowadziła nas jeszcze po Kaplicy pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, której wnętrze wypełniają m. in.: podarunki papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI, na ścianie tablica upamiętnia atak terrorystyczny z 11 września 2001 w Nowym Jorku, znajdują się tu także tablice upamiętniające Parę Prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich oraz pracowników Kancelarii Prezydenta RP i Biura Bezpieczeństwa Narodowego, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Na koniec zwiedziliśmy jeszcze Salę Nowosielskiego, która stanowi rodzaj kameralnej galerii, gdzie można podziwiać obrazy wybitnego polskiego malarza, teologa prawosławnego, rzecznika ekumenizmu, Jerzego Nowosielskiego, a także Salę Białą, gdzie prezydent podczas spotkań w wąskim gronie przyjmuje przywódców innych państw. Po godzinnym pobycie w Pałacu Prezydenckim i zwiedzeniu wszystkich sal dostępnych dla zwiedzających udaliśmy się w dalszą podróż po stolicy.

Kolejnym punktem wycieczki był seans w kinie. Licealiści zdecydowali, iż chcą zobaczyć sławny w ostatnim czasie film Łukasza Palkowskiego pt. „Bogowie”. Wydarzenia przedstawione w nim obejmują okres zaledwie trzech lat, od 1983 do 1986 roku. Opowiadają o losach Zbigniewa Religii, czterdziestoletniego docenta, lekarza-idealisty, który przez staż w Stanach Zjednoczonych rozbudził marzenia o pionierskich przeszczepach serca w polskich realiach. Dostaje propozycję poprowadzenia kliniki w Zabrzu, a tym samym szansę na zrealizowanie swoich założeń. Jednak polska komunistyczna rzeczywistość nie ułatwia mu tego zadania. Kardiochirurg przeżywa kolejne porażki, musi zmierzyć się ze sceptycznie nastawionym do jego planów środowiskiem lekarzy. Jednak dzielnie stara się dopiąć swojego wielkiego celu. Gra Tomasza Kota, który znakomicie wcielił się w postać Zbigniewa Religi tylko zapewniła widzów o szczególnych walorach filmu. Dzieło Łukasza Palkowskiego sprawnie pokazuje obraz schyłku PRL-u, gdzie wszystkiego było brak, a żeby coś załatwić, trzeba było zapisać się do partii. Reżyser ukazuje, iż wszystko kręci się wokół serca. Dla wielu nie był to tylko mięsień, tak jak dla Religi, a symbol. Problemy poruszane w filmie przybliżyły licealistom realia ówczesnego systemu, pokazały, że ciężka praca, niepozbawiona porażek, taka, jaką pokonał Zbigniew Religa, zapewnia sukces.

Po projekcji filmu i kilkuminutowej dyskusji o nim, uczniowie udali się na zasłużony obiad. W dobrych humorach, zmęczeni, około godziny 19:00 wróciliśmy do Raciąża. Kolejna wycieczka edukacyjna dla naszej młodzieży była sposobem na zdobycie nowej wiedzy. Uczniowie dowiedzieli się cennych wiadomości z historii najnowszej naszego kraju i mogli z bliska zobaczyć chociaż jej część.