Raciąż: I Nocny Maraton Filmowy w SLO STO

Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO
ul. Płocka 28
09-140 Raciąż

Maraton dla większości z nas to długi, męczący bieg. Uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu przekonali się, że pojęcie to można odnosić nie tylko do sportu, ale również do sztuki.

W nocy z 21 na 22 listopada odbył się I Nocny Maraton Filmowy w naszej szkole. Przygotowania do tego wydarzenia trwały ponad tydzień. Młodzież starała się, aby impreza odbyła się na jak najwyższym poziomie, w związku z czym wykonali plakat, pojemniczki na popcorn, przynieśli ciasta i sałatki. Dzięki dofinansowaniu szkoły zakupiono napoje oraz słodycze.

Nauka poprzez zabawę – taki cel miał NMF. Uczniowie podczas seansu zastanawiali się, jakie przesłanie ma dany film. Choć każdy z nich był inny, wszystkie razem miały wspólny mianownik – rodzinę.

Pierwszy film pokazywał relacje między mężczyzną na wózku inwalidzkim a jego opiekunem. Pierwszy z nich był człowiekiem majętnym oraz wykształconym, drugi zaś miał trudną przeszłość i mnóstwo problemów rodzinnych. Takie zderzenie się z innym sposobem życia pozwoliło bohaterom spojrzeć na świat z innego punktu widzenia, zmienić swoje podejście do otaczającej nas rzeczywistości. Film ten daje też nadzieję widzom – każdy z nas może do czegoś dojść, być lepszym człowiekiem. Bez względu na to jak nasze życie wyglądało do tej pory.

Inny film ukazuje rodzinę w trudnym dla niej czasie. Bohaterowie postanawiają wziąć rozwód (a raczej jedno z nich przekazuje swoją decyzję drugiemu). Historia ta opisuje problemy, z jakimi borykają się bohaterowie i ich dzieci. Cała ta opowieść pokazuje, że tak naprawdę większość z nas za mało czasu poświęca swoim najbliższym. Niby mieszkamy pod jednym dachem, a jednak każde zamyka się w swoim pokoju ze swoimi problemami. Na szczęście bohaterowie filmu uświadamiają sobie, jak ważna dla każdego człowieka jest kochająca rodzina.

W maratonie uczestniczyli:

Patrycja Łukaszewska,
Natalia Godlewska,
Monika Rogowska,
Paula Martyn,
Sebastian Olszewski,
Krystian Kisiel,
Marcin Osmański,
Kuba Cieślak,
Natalia Widecka,
i Patryk Ciarczyński.