Raciąż: Andrzejkowe wróżby

Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO
ul. Płocka 28
09-140 Raciąż

Choć w tym roku Andrzejki przypadły na wolną od zajęć lekcyjnych niedzielę, to nie przeszkodziło to uczniom naszego liceum do zorganizowania tradycyjnego dnia wróżb. W poniedziałek, 1 grudnia, pod opieką nauczycielki języka polskiego, pani Aleksandry Maludy, uczennice pierwszej klasy Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu: Patrycja Łukaszewska, Monika Rogowska, Natalia Szelągiewicz, Julita Grablewska i Beata Trzcińska, wcieliły się w rolę cyganek przepowiadających śmiertelnikom ich przyszłość. Miejscem wróżb stał się pokój nauczycielski, a scenografię nadającą ton tajemniczości i grozy stworzyła pani Urszula Skierkowska wraz z uczennicami.

W Andrzejki wróży się na wiele sposobów, a nasze uczennice postanowiły kultywować tę tradycję. Dlatego też śmiałkowie, którzy zdobyli się na odwagę, by poznać swą przyszłość, mogli usłyszeć przepowiednie z ust naszych wróżbiarek. Monika, która wróżyła z dłoni przepowiadała, ile dzieci będzie miał delikwent, kiedy i czy w ogóle stanie na ślubnym kobiercu, czy to będzie wybór z miłości, a może z rozsądku. Wróżka Julita zaś za pomocą magicznych kubeczków i ukrytych pod nimi przedmiotami( pierścionka, krzyżyka oraz monety) przepowiadała chętnym, jaka przyszłość ich czeka: czy rychły ślub, a może zakon, czy też świetlaną przyszłość z grubym portfelem w kieszeni. Najciekawiej przyszłość przepowiadała Patrycja, która za pomocą kart, próbowała odczytać losy swojego słuchacza. Wszyscy w wielkim skupieniu czekali, co karty zechcą powiedzieć wróżce Patrycji. Zadaniem śmiałka było ułożenie kart na trzy kupki. Po rozłożeniu ich na stole przez cygankę, trzeba było wskazać jedną. Później wszystko działo się już bardzo szybko. Wróżka Patrycja wyuczoną, i tylko sobie znaną metodą, odczytywała ułożone karty. To, co tam widziała, przekazywała słuchaczowi. Z jej ust można było usłyszeć, że czyhają na nas jakieś problemy, że należy uważać, np. na jakiegoś bruneta, że czeka na nas jakaś miła niespodzianka itp.

W zabawie udział wzięli uczniowie klasy pierwszej, klasy maturalnej, ale także i nauczyciele naszego liceum. Każdy choć na chwilę chciał oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat wróżb i przepowiedni, pełnych zagadek i niedomówień.