Białystok: Zwycięstwo w Turnieju Debat Oksfordzkich

Społeczne Liceum Ogólnokształcące
ul. Fabryczna 10
15-483 Białystok

Drużyna licealistów ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO przy ul. Fabrycznej zwyciężyła w regionalnej edycji Turnieju Debat Oksfordzkich o Puchar Prezesa IPN. Na finał pojadą do Sejmu do Warszawy.

Tezy debat oksfordzkich często dotyczą problemów, które budzą emocje. W tym roku były to m.in.: ocena stanu wojennego, kompromisów z władzą ludową czy też układu między Sikorskim a Majskim w 1941 roku. Tematy były znane wcześniej, ale o tym, kto będzie bronił tezy, a kto będzie w opozycji, uczniowie dowiadywali się pół godziny przed dyskusją.

Podczas debaty ważną rolę odgrywały umiejętności miękkie, takie jak: umiejętność spokojnego argumentowania, słuchanie przeciwnika, panowanie nad stresem. Oczywiście nie mniej ważne było gruntowne przygotowanie merytoryczne, a także umiejętności językowe.

W skład zwycięskiego zespołu z SLO weszli: Zuzanna Rzemek, Gabriela Pendras, Justyna Kowalewska i Piotr Hościłowicz. Teraz czeka ich finał turnieju, podczas którego będą reprezentować woj. podlaskie oraz warmińsko-mazurskie. Finał odbędzie się w Sejmie RP w dniach 18-20 marca 2016, a weźmie w nim udział 75 drużyn z całej Polski.

O zwycięstwie drużyny z SLO STO napisał Kurier Poranny – zapraszamy do lektury artykułu poniżej. Również radio Białystok przygotowało audycję, która będzie nadana w piątek 26 lutego o godzinie 18.05.