Białystok: Konkurs językowy dla gimnazjalistów Poliglota 2015

Społeczne Gimnazjum nr 8
ul. Fabryczna 10
15-483 Białystok

Społeczne Gimnazjum nr 8 STO i Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO w Białymstoku przy ul. Fabrycznej 10 jest głównym pomysłodawcą i inicjatorem Językowego Konkursu „Poliglota”. Przy realizacji tego przedsięwzięcia współpracowali z nami Białostocki Oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Francuskiego w Polsce PROF-EUROPE, Samodzielne Koło Terenowe nr 91 STO, Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku i Ambasada Francji w Warszawie. Wsparli nas również licznie sponsorzy, Rodzice szkoły oraz Społeczne Towarzystwo Oświatowego z siedzibą w Warszawie przyznając dotację na organizację konkursu.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów gimnazjów z woj. podlaskiego, których zadaniem było wykazać się umiejętnościami w zakresie znajomości języków obcych: j. angielski i francuski lub niemiecki w formie pisemnej, ustnej i prezentacji multimedialnych.

Eliminacje szkolne odbyły się 12 lutego 2015 r. w wielu szkołach gimnazjalnych w woj. podlaskim. Eliminacje międzyszkolne miały miejsce 24 marca 2015 r., które wyłoniły 20 półfinalistów. W dniu 27 kwietnia 2015 r. odbył się etap finałowy, który na podium wzniósł ogółem 6 osób, w kategorii angielsko-niemieckiej oraz w kategorii angielsko-francuskiej po 3 osoby (miejsce I, II, III). Cztery osoby otrzymały również wyróżnienia za oryginalne podejście do prezentacji i za komunikatywność językową.

Taka inicjatywa, która ma swoją powtarzalność od wielu lat bardzo pozytywnie jest odbierana przez uczniów i nauczycieli z innych szkół i co roku przyjmuje dużo zgłoszeń, chętnych uczniów. Dzięki organizacji konkursu młodzież zdecydowanie rozwija swoje zdolności translacyjne w obrębie kilku języków obcych, pogłębia wiedzę o krajach z zakresu wybranych języków obcych, a także propaguje znajomość oficjalnych języków Unii Europejskiej.