Lubin: Niemiecki ma klasę / Deutsch hat Klasse

Społeczne Gimnazjum Językowe im. Rady Europy STO
ul. Pawia 41
59-300 Lubin

Jaki związek ma kolor ścian z lekcją języka niemieckiego? Z pozoru nie ma. Jakże często jednak pierwsze wrażenie jest mylne! Warto więc przyjrzeć się dokładniej projektowi „Niemiecki ma klasę /Deutsch hat Klasse” prowadzonemu przez Goethe-Institut w Warszawie.

Tak właśnie zrobiło 18 uczniów ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Rady Europy w Lubinie, którzy od października 2017 do końca lutego 2018 uczestniczyli w pierwszym etapie konkursu „Niemiecki ma klasę”. Do konkursu zgłosiło się łącznie 81 zespołów z całej Polski.

W ramach konkursu uczniowie wspólnie zastanawiali się, jak powinna wyglądać optymalna salalekcyjna do nauki języka niemieckiego i wprowadzili takie zmiany, które sprawiły, że przebywający w niej uczniowie i nauczyciel czują się komfortowo, a aranżacja klasy ułatwia im naukę.

Zanim uczniowie przystąpili do działania, zespół musiał zadać sobie wiele pytań i wspólnie poszukać odpowiedzi - co trzeba zrobić, aby klasa była przyjazna dla wszystkich? Jakie zmiany są potrzebne i możliwe do przeprowadzenia? Jakiego wsparcia potrzebuje zespół przy nowej aranżacji sali lekcyjnej i kto może go udzielić?

W 2016 roku projekt uzyskał „European Language Label“, honorowy europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych.

Patronat honorowy nad projektem objęła Minister Edukacji Narodowej, a partnerem projektu jest Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Instytucją wspierającą projekt jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

W kwietniu 2018 zespół konkursowy z Lubina decyzją jury konkursu „Deutsch hat Klasse”, w którego skład wchodzą nauczyciele języka niemieckiego, opiekunowie zespołów konkursowych uczestniczących w poprzednich edycjach projektu oraz pracowników Goethe-Institut w Warszawie, znalazł się w gronie 10 finalistów.

17 kwietnia 2018 szkołę odwiedzą przedstawiciele Goethe-Institut w Warszawie.

Uroczysta gala, na której zostaną ogłoszone wyniki konkursu została zaplanowana na 7 czerwca 2018 w siedzibie Goethe Institut w Warszawie.

Jeśli uczniowie ze Społecznej nie staną na najwyższym stopniu podium, to i tak czują się wygranymi – mają wspaniałą salę, którą od A do Z sami zaaranżowali oraz pozyskali środki na realizację swoich planów.

Beata Petrykowska
Wicedyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej im. Rady Europy w Lubinie
Koordynator projektu „Deustch hat Klasse“