Najlepszy nauczyciel historii w Krakowie to pan Zdzisław Bednarek

III Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego STO
ul. Stradomska 10
31- 058 Kraków

Zdzisław Bednarek, nauczyciel historii z III Społecznego LO im. J. Słowackiego w Krakowie, odebrał w poniedziałek nagrodę im. Tadeusza Słowikowskiego. Tym samym został najlepszym nauczycielem historii w roku 2014/2015.

Nagrodę przyznaje krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Od 2009 r., co roku, otrzymuje ją nauczyciel z jednej z krakowskich szkół ponadgimnazjalnych. Kapituła nagrody, złożona z historyków i metodyków, bierze pod uwagę dorobek pedagogiczny nauczyciela oraz zasługi w popularyzacji dziejów Krakowa. Patronem honorowym wyróżnienia jest prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Zdzisław Bednarek został najlepszym nauczycielem historii w Krakowie w roku szkolnym 2014/2015. Według kapituły konkursu, nauczyciel wykonuje swoje obowiązki nauczycielskie w sposób budzący podziw, prowadzi lekcje nowocześnie i efektywnie, jest lubiany i cieszy się dużym autorytetem wśród licealistów. Jego uczniowie wygrywają olimpiady i inne konkursy historyczne, na egzaminie maturalnym osiągają wyniki powyżej 70% – o wiele więcej niż średnia krajowa. Laureat popularyzuje także dzieje Krakowa – współpracuje z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, współorganizował m.in. grę terenową „Śladami Niepodległości”.

„Niech ta nagroda będzie dowodem na to, że niestandardowa działalność pana profesora, zaangażowanie, pasja, są dostrzegane i wysoko oceniane nie tylko w środowisku szkolnym. Że jest potrzebna uczniom, Krakowowi i Polsce. Panie profesorze, Pańska działalność jest przykładem na to, że można, że mimo rozmaitych trudności wykonywać swoją pracę profesjonalnie, z pasją i wielkim pożytkiem społecznym” – powiedział przewodniczący kapituły.

Zdzisław Bednarek jako nauczyciel historii pracuje od ok. 30 lat. Mówi, że warto być nauczycielem przede wszystkim dla uczniów, od których również wiele można się nauczyć i dzięki którym można poczuć się młodszym. „Warto być nauczycielem, bo jestem spełnionym i szczęśliwym człowiekiem” – powiedział laureat.

Więcej na temat nagrody i Laureata można zobaczyć:

- na stronie Radia Kraków – krótka wypowiedź Zdzisława Bednarka:

http://www.radiokrakow.pl/kultura/zdzislaw-bednarek-najlepszym-nauczycielem-historii-w-krakowie/

- w poniedziałkowym wydaniu „Kroniki Krakowskiej” (od 15:10 minuty) – relacja z wręczenia nagrody:

http://krakow.tvp.pl/23847713/1-ii-2016-godz-1830

- w poniedziałkowym wydaniu „Tematów Dnia” – nieco dłuższy wywiad ze Zdzisławem Bednarkiem:

http://krakow.tvp.pl/23848057/1-ii-2016