Międzyszkolny konkurs wiedzy o Krakowie „Krakus” – III edycja

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Juliusza Słowackiego STO
ul. Krowoderska 8
31-142 Kraków

Terminy:

I etap (szkolny) – uczniowie będą pisali na terenie swoich szkół 6 maja 2015 r.,

II etap (finał) – laureaci będą pisali w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku Królewskiego na Wawelu 20 maja 2015 o godz. 10.00.

Uroczysta gala wręczenia dyplomów i nagród odbędzie się 9 czerwca 2015 o godz. 10.00 w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym na Wawelu

Organizator: Społeczna Szkoła Podstawowa nr 4 STO im. J. Słowackiego w Krakowie,
Zamek Królewski na Wawelu

SSP nr 4 im. Juliusza Słowackiego STO
ul. Krowoderska 8, 31-142 Kraków
tel. kontaktowy: 695 99 65 66
email: aburzynska@sto64.krakow.pl

Zasięg wojewódzki


Konkurs o Krakowie dla klas V i VI szkół podstawowych w Krakowie i województwa. Konkurs jest kontynuacją Krakuska na prośbę dzieci, rodziców i nauczycieli. W tym roku będzie III edycja pod hasłem „Kraków – miasto królów Polski”. Uczniowie do konkursu przygotowują się poprzez grę terenową po Krakowie, lekcję muzealną na Wawelu a także poprzez czytanie zadanej literatury.


Projekt „Wychowanie w poszanowaniu tradycji Krakowa i okolic”

Główne działania projektu: „Krakusek” i „Krakus”.

Międzyszkolny konkurs wiedzy o Krakowie „Krakusek” organizowany jest przez naszą szkołę od dziewięciu lat. Adresowany jest do klas III SP. Współorganizatorami konkursu jest Zamek Królewski na Wawelu oraz Akademia Żakowska. Konkurs „Krakus” dedykowany jest dla klas V i VI SP.  Integralną częścią obu konkursów są wycieczki po Krakowie, gry terenowe oraz lekcje muzealne na Wawelu proponowane przez organizatorów w celu zachęcenia dzieci do aktywnego poznawania zabytków, historii, legend i tradycji Krakowa. W X edycji „Krakuska” brało udział 145 klas z Krakowa i okolic, a w III edycji „Krakusa” - 95 klas.

Oba konkursy objęte są Honorowym Patronatem: Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy, Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Historii Uniwersytetu Pedagogicznego. Patronami medialnymi są Dziennik Polski.


Konkurs „Krakusek” odbył się w następujących terminach:

I etap: 28 stycznia 2015 r.

Gra rodzinna dla finalistów i ich rodzin po Krakowie 7 i 14 marca 2015 roku

II etap: 18 marca 2015 roku

14 kwietnia 2015 r. odbyła się uroczysta gala wręczenia dyplomów i nagród  laureatom X edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krakowie „Krakusek”. Byli na niej obecni: dyrektor Wawelu – Jerzy Petrus, dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej nr 4 – Iwo Wroński, pan Dariusz Domajewski, występujący w imieniu Prezydenta Krakowa, autorki książki „Kraków i okolice” – pani Ewa Stadmuler oraz Anna Chachulska, a z naszej szkoły: inicjatorka i organizatorka konkursu Anna Burzyńska, pani Magda Winnicka-Wiercioch i pani Agata Wojakowska. Marszałek Województwa Małopolskiego napisał list gratulacyjny skierowany do uczestników i organizatorów konkursu. Na galę przybyli dumni rodzice i nauczyciele laureatów i finalistów konkursu i przy ich dużym aplauzie zostały wręczone uczestnikom konkursu dyplomy oraz wspaniałe nagrody. I miejsce zajęła Zuanna Golonka z SP nr 111. Serdecznie gratulujemy. Warto nadmienić, że jak co roku galę uświetnił swoim występem chórek przygotowany pod kierunkiem pani Klementyny Trzcińskiej.

 


Terminy „Krakusa”:

 

Gra terenowa po Krakowie: 17 i 21 kwietnia

I etap Krakusa: 6 maja 2015 roku
II etap Krakusa: 20 maja 2015 roku

9 czerwca odbędzie się uroczysta gala rozdania nagród. Ponieważ poziom przygotowania finalistów był  imponujący mamy bardzo dużo laureatów do uhonorowania nagrodami i dyplomami.

Odebraliśmy mnóstwo podziękowań od uczniów ich rodziców i nauczycieli za wspaniałą organizację i bardzo ciekawe zajęcia.

A oto podziękowanie, które wystosowała do organizatorów konkursu nauczycielka SP 129 w Krakowie:

Szanowni Państwo,

serdecznie dziękuję za inspirację. Propozycja udziału w konkursie „Krakus” stała się dla mnie i moich uczniów okazją do wspaniałej zabawy. Dzięki świetnej organizacji zajęć dzieci miały szansę wziąć udział w lekcji muzealnej oraz grze miejskiej i przeczytać ciekawą literaturę. Ponadto wykonałam z nimi wielkoformatowy obraz przedstawiający Zamek Królewski na Wawelu, przygotowałam przedstawienie o smoku wawelskim, namalowałam pocztówki z Krakowa.

Zadania o Krakowie zostały zamknięte klamrą dzięki testowemu sprawdzeniu wiedzy. Dzieci zatem zrozumiały celowość podejmowanych wyzwań.

Gratuluję Państwu pomysłowości i zaangażowania.

Beata Ciepły, nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 129 w Krakowie.