GALERIA DEPTAK – otwarcie z okazji Jubileuszu 30-lecia STO

Społeczne Gimnazjum nr 3 STO
os. Dywizjonu 303 nr 35
31-874 Kraków

Termin: 30 listopada 2017 r.

Miejsce: ZSS nr 3 STO, Kraków

Organizator:Zespół Szkół Społecznych nr 3 STO

Os. Dywizjonu 303 nr 35, 31-874 Kraków
tel./faks 12 648 56 37 lub 533 440 270
e-mail: ssp3@poczta.onet.pl

Zasięg lokalny


Projekt ma na celu poprawić funkcjonalność przejścia komunikacyjnego z osiedla w kierunku głównej arterii – ul. Andersa, jak również stworzyć miejsce wypoczynku i ekspozycji cyklicznych wystaw związanych z życiem kulturalnym Osiedla, dzielnicy Nowa Huta, naszej szkoły oraz stowarzyszenia STO. Projekt zakłada wyłożenie kostki brukowej w przejściu, zainstalowanie dwóch ławek ogrodowych, utworzenie małej architektury zielonej oraz montażu tablic pozwalających na cykliczną ekspozycję wystaw. Plan zakłada 4 wystawy tematyczne w ciągu rokuprezentujące różnorodny dorobek placówek i organizacji związanych z Osiedlem i Dzielnicą.

Otwarcie „Galerii Deptak” poświęcono jubileuszowi 30-lecia STO.


Hasło przewodnie wykładu inaugurującego „Wolność- wartość tracona i odzyskiwana” stało się przewodnikiem mnogich działań naszych uczniów w tym dniu.

Prezentacja sal muzealnych przez najstarsze klasy zrobiła niesamowite wrażenie na najmłodszych uczniach, którym w jakże niekonwencjonalny sposób przybliżono historię powstań narodowych czy też stanu wojennego i powstania Solidarności. Tu mieszały się pomysły uczniów od scenografii po dramaturgię scenek historycznych, quizów, po nieszablonowe przedstawienie faktów historycznych!

W części artystycznej mieliśmy brawurowe wykonanie spektaklu „Męczeństwo Piotra Oheya” Sławomira Mrożka w wykonaniu uczniów klas V i VI, fenomenalną prezentację fragmentów „Pana Tadeusza” w interpretacji uczniów najmłodszych (z klas I-IV szkoły podstawowej), zakończyliśmy wzruszającymi prezentacjami pieśni i piosenek z naszego „Śpiewnika patriotycznego”.  

Po przerwie odbyły się niezwykłe prezentacje klasowe wierszy ułożonych w cztery grupy tematyczne: „Patriotyczne mity”,  „Żołnierz – poeta - czasu kurz”, „Zwyczajny patriotyzm” i „Poezjo, jesteś tyranem. Wyspiańskiemu”. Ostatnia prezentacja w wykonaniu klasy III gimnazjum dała początek do wielkiego finału jakim było „osadzanie chochoła” na dziedzińcu szkoły i odtańczenie z wielkim aplauzem „krakowiaka” przez wszystkich!? uczniów szkoły. 

Dopełnieniem naszego dnia było otwarcie przez naszych szacownych Gości Panią Prezes STO dr Annę Okońską-Walkowicz, Przewodniczącą Rady Dzielnicy Panią Annę Moksa oraz Prezesa Zarządu SM „Czyżyny” Pana Marka Lorenca „Deptaku Galerii” z wystawą tematyczną „30–lecie STO”.

Wręczenie ogromnej ilości dyplomów i nagród dla uczniów było doskonałym podsumowaniem wczorajszego dnia. Na uwagę zasługuje też fakt, że przez dwa dni towarzyszyłam nam Telewizja Kraków, która przygotowuje okolicznościowy reportaż z obchodów „30-lecia STO”.

Zapraszamy do obejrzenia pierwszej fotorelacji na naszym profilu facebook mając nadzieję, że będzie to moment wielkiej dumy i satysfakcji.