Konkurs recytatorski „Gwiazdkowe Harce” - 2017

Społeczna Szkoła Podstawowa STO
ul. Zarzecze 17 a
16–300 Augustów

Termin: 19 grudnia 2017 r.
Miejsce: szkoła, sala gimnastyczna
Organizator: Społeczna Szkoła Podstawowa STO
ul. Zarzecze 17a, 16-300 Augustów
tel. 87 643-27-29
e-mail: zss_augustow@post.pl

Zasięg wojewódzki


Konkurs recytatorski dla uczniów klas I-III z powiatu augustowskiego oraz szkół STO z regionu.

Gromadzi co roku od ponad 25 lat kilkudziesięciu uczestników, którzy startują w dwóch kategoriach: klasy pierwsze i klasy drugie i trzecie. Co roku konkurs ma inne hasło dzięki czemu dzieci i nauczyciele odkrywają wiele nieznanych i zapomnianych tekstów. Wszysy uczestnicy otrzymują pamiątkowe dyplomy i upominki, a dzieci najwyżej ocenione przez komisję – cenne nagrody.

Konkurs ma zawsze uroczystą oprawę. Szkoła jest odświętnie udekorowana. Przygotowuje się dla dzieci i dorosłych poczęstunek, wydaje gazetki okolicznościowe z życia szkoły.

Konkursowi recytatorskiemu towarzyszy konkurs plastyczny w trzech kategoriach wiekowych. Komisja ma zwykle do oceny pnad 200 prac. „Gwiazdkowe Harce” od początku cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci cały rok oczekują na ten konkurs. Wdział w nim jest wielkim wyróżnieniem. Piszą o nim lokalne media. Informujemy o sponsorach.


Gwiazdkowe Harce są tylko trochę młodsze od STO; w tym roku odbyły się w augustowskiej społecznej po raz 26. 

Kolejni mali recytatorzy (a było ich w historii konkursu ponad 1000!) prezentowali wiersze poświęcone zimie i świętom oraz teksty zmarłej w sierpniu Wandy Chotomskiej (poetki, która w 2004r. gościła w naszej szkole). Dzięki poezji konkursowa publiczność została porwana w kolorowy świat zabaw słownych i zaskakujących skojarzeń, a także zachęcona do zatrzymania się na chwilę refleksji. Do tych harcowników, którzy zaprezentowali się najciekawiej, powędrowały nagrody, pozostali uczestnicy zostali obdarowani upominkami. Nagrody prezesa STO otrzymali najmłodsi recytatorzy i zdobywczyni pierwszego miejsca w kategorii recytatorów z klas drugich i trzecich. Swoją nagrodę osobiście wręczył burmistrz Augustowa, a najwyżej oceniony recytator ze szkół gminnych otrzymał nagrodę wójta gminy Augustów. Podsumowano także międzyszkolny konkurs plastyczny, w tym roku odbywający się pod hasłem: „Świat w różowym humorze”. Na zakończenie uczniowie szkoły społecznej zaprezentowali bajkowe przedstawienie, a przez cały czas trwania konkursu zachęcali do wspólnego śpiewania świątecznych piosenek.

Gwiazdkowe Harce były też znakomitą okazją do uświadomienia gościom, że nasza szkoła jest częścią większej społeczności, która w tym roku obchodzi 30 urodziny. Już przy wejściu wręczano wszystkim dorosłym gazetkę z tekstem przedstawiającym okoliczności powstania STO, jego misję i osiągnięcia. Było więc i poetycko, i świątecznie, i jubileuszowo. Szkoda tylko, że mróz i lód na drogach wystraszył uczniów z najbliższych (ze względu na ilość kilometrów) szkół STO i nie było ich z nami.

Joanna Denert