Gwiazdkowe Harce w Augustowie

Społeczna Szkoła Podstawowa STO
ul. Zarzecze 17 a
16–300 Augustów

Niech moc poezji będzie z Wami! – czyli o  konkursie „Gwiazdkowe Harce” w augustowskiej Szkole Społecznej.

„Dawno, dawno temu w odległej galaktyce ktoś wyzwolił moc poezji. Po wielu latach dotarła ona na Ziemię i dzięki temu mamy od 24 lat konkurs recytatorski Gwiezdne Harce. O! przepraszam! Gwiazdkowe Harce!” Takimi słowami konferansjerzy rozpoczęli 18 grudnia kolejny turniej młodych recytatorów w augustowskiej Szkole Społecznej STO.

Tym razem widownia wysłuchała występów 37 uczestników, deklamujących tradycyjnie wiersze świąteczno-zimowe oraz – zgodnie z tegorocznym hasłem „Przez lądy, morza i oceany” – wiersze o podróżach. Występy wszystkich artystów były wyjątkowe: składały się na nie talenty  dzieci i cierpliwa, trwająca wiele dni praca nauczycieli, rodziców, a nierzadko także  babć i dziadków.

Na szczęście tradycyjna hojność sponsorów i fundatorów pozwoliła obdarować dużą grupę występujących. Jak zawsze nagrody otrzymali najmłodsi uczestnicy, nagrodzono także najciekawszy kostium i wybrano ulubieńca publiczności. Część harcowników otrzymała na pamiątkę szkolne kubeczki z Mikołajem. Tego dnia  podsumowano również  XVI Międzyszkolny Konkurs Plastyczny, w którym nagrodzono 14 osób, a 11 zdobyło wyróżnienia.

Nie zabrakło dodatkowych atrakcji: świątecznych piosenek i aż trzech przedstawień (w szkole STO w Augustowie są prowadzone w tym roku zajęcia trzech grup teatralnych). Przez kilka godzin w bajkowo-świątecznej scenerii widownia wsłuchiwała się w rymowane słowa, śmiała się lub wzruszała, pomna słów, które poprzedziły występy: „Niech moc poezji będzie z Wami”.

Joanna Denert