Augustów: Uskrzydleni z SSP STO na Światowej Olimpiadzie Kreatywności Destination Imagination

Społeczna Szkoła Podstawowa STO
ul. Zarzecze 17 a
16–300 Augustów

Od 23 do 26 maja w amerykańskim Knoxville trwała Światowa Olimpiada Kreatywności Destination Imagination. 1400 drużyn z pięciu kontynentów prezentowało na niej swoje pomysły i oryginalne rozwiązania wyzwań. Polskę reprezentowało 15 drużyn, a wśród nich drużyna Uskrzydleni ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Augustowie. Drużyna za rozwiązanie Wyzwania Społecznego w III poziomie wiekowym i działania podjęte na rzecz uczniów ze specjalnymi potrzebami z lokalnej społeczności otrzymała Nagrodą SpecjalnąNagrodę Oświecenia w Projekcie Zasięg. Członkowie drużyny mówią, że jest to dla nich najważniejsza nagroda, bo chcieli przekazać innym to, co zrozumieli podczas trzech lat współpracy ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością intelektualną: „Ograniczenia są w naszej głowie. Nie wiemy nic o tych osobach, więc zakładamy, że sobie nie poradzą z różnymi zadaniami.”

 Uskrzydleni, a wraz z nimi wielu uczniów augustowskiej społecznej, biorą udział we wspólnych zajęciach i warsztatach z uczniami szkoły specjalnej oraz wspólnie występują w przedstawieniu mówiącym o izolowaniu osób, które są inne niż otoczenie. Drużyna zorganizowała akcję zbierania pieniędzy na stroje sportowe dla klubu zrzeszającego osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Swoją prezentację kończą słowami: „Zrobiliśmy dużo, ale zawsze można zrobić więcej.”

Dodajmy, że podczas ceremonii otwarcia Global Finals 2018 chorążym polskiej drużyny był Mateusz – jeden z Uskrzydlonych. Było to wyróżnienie związane z tym, że drużyna z ogólnopolskiej olimpiady DI wróciła z trzema medalami (dwie nagrody specjalne i drugie miejsce).

 

 


Zdjęcie na tle ścianki ze strony DI
Photo: Jon Morgan