Augustów: Uskrzydleni jadą na światowe finały Destination Imagination 2018

Społeczna Szkoła Podstawowa STO
ul. Zarzecze 17 a
16–300 Augustów

Uskrzydleni - Iza, Weronika, Kasia, Rafał, Franek, Mateusz, Tomek ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Augustowie zatriumfowali podczas XIII Ogólnopolskiej Olimpiady Kreatywności Destination Imagination 2018. Przebojem zwyciężyli w konkurencji Wyzwanie Na Już pokonując 80 zespołów w swojej kategorii wiekowej oraz otrzymali Nagrodę Oświecenia za Wyzwanie Społeczne. Te dwa ogromne sukcesy gwarantują zespołowi udział w światowym finale DI w Stanach Zjednoczonych w maju tego roku. 

Jak sami o sobie piszą: „Nasza przygoda z Destination Imagination rozpoczęła się w grudniu 2015r. DI to największy na świecie program edukacyjny dla dzieci i młodzieży rozwijający kreatywność poprzez realizację różnych wyzwań. My wybraliśmy Wyzwanie Społeczne. Dzięki niemu poznaliśmy niezwykłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną i przygotowaliśmy przedstawienie na temat ich problemów. Za naszą prezentację na XI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności DI - Oczyma Wyobraźni przyznano nam II miejsce ( w naszym wyzwaniu i kategorii wiekowej)!!! W grudniu 2016r. wzięliśmy udział w wyzwaniu specjalnym podczas Azjatyckiej Olimpiady Kreatywności w Pekinie. Wróciliśmy z pucharem: w swojej kategorii wiekowej zdobyliśmy pierwsze miejsce! Z XII Ogólnopolskiej Olimpiady DI przywieźliśmy puchar za III miejsce.” 

We wrocławskich ogólnopolskich finałach DI udział wzięło 245 Drużyn, ponad 2000 uczestników z całej Polski, 19 Drużyn zagranicznych, ponad 300 Trenerów, 60 Ekspertów i 120 wolontariuszy. Na sześciu scenach jednocześnie prezentowane były rozwiązania wybranych przez Drużyny Wyzwań. Pojawiły się autorskie musicale, urządzenia nawigujące po labiryncie, improwizowane skecze i konstrukcje, wytrzymujące ciężar zrzucanych na nie kilogramów. Prawo wyjazdu do Stanów Zjednoczonych na Olimpiadę Światową otrzymało 17 drużyn. 

Uskrzydleni pracują pod opieką trenerki pani Joanny Denert, która podkreśla, że uczniowie nad wszytskimi rozwiązaniami pracują samodzielnie. Realizując wyzwanie DI nawiązali współpracę ze szkołą specjalną w Augustowie i nie tylko w ramach opracowywanego zadania, ale już na co dzień pomagają dzieciom z niepełnosprawnościami. Dzięki pomysłowości i dużemu zaangażowaniu piłkarska drużyna szkoły specjalnej może już cieszyć się m. in. profesjonalnymi strojami sportowymi.

Formuła DI jest niezwykle wymagająca. Wyzwanie Na Już wymaga od drużyny błyskawicznego działania - w ciągu 4 minut uczniowie muszą rozwiązać kreatywne zadania. Uskrzydleni zostali poproszeni o zbudowanie stabilnej 50 centymetrowej wieży z ołówków,  a następnie musieli odegrać z nią mini etiudę, podczas której wieża zachowa stabilna postać. Na całe zadanie drużyna ma w sumie 6 minut. Z kolei przedstawanie Wyzwania Społecznego wymaga w od drużyn bardzo przemyślanego sposobu prezentacji. Oceniany jest każdy element: tematyka wyzwania, sposób jego przeprowadzenia, ewaluacja,  kostiumy, dekoracje, konstrukcje. Warunkiem koniecznym jest samodzielne przygotowanie wszystkich rozwiązań - samodzielność to jedna z najważniejszych zasad Programu DI – uczestnicy nie mogą korzystać z tzw. pomocy z zewnątrz. Oznacza to, że dorośli mogą pokazywać spectrum możliwości i inspiracji, uczyć nowych umiejętności, tłumaczyć „jak to działa?”. Ale ostateczne pomysły i ich realizacja należą wyłącznie do drużyny. 

Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy Uskrzydlonych, którzy już trenują przed światowym finałem. Tym razem wszystkie prezentacje muszą przygotować w języku angielskim, ale zasady działania pozostają takie same. Przed nimi jeszcze jedno wielkie wyzwanie zgromadzenie funduszy na podróż do USA. Szacuje się, że na ten cel muszą pozyskać ok. 70 tys zł. Zapytana o to wyzwanie ich trenerka odpowiada optymistycznie:Jestem o nich spokojna, mają tyle pomysłów i energii, że na pewno coś wykombinują”. 

Zapraszamy do śledzenia FB drużyny: https://www.facebook.com/Uskrzydleni-1033733800048222/