Augustów: Potyczki gimnazjalistów z "Panem Tadeuszem"

Społeczna Szkoła Podstawowa STO
ul. Zarzecze 17 a
16–300 Augustów

Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Augustowie po raz trzeci rzuciła wyzwanie gimnazjalistom z sąsiedztwa i zaprosiła uczniów z Powiatu Augustowskiego do udziału w konkursie czytelniczym "Hej, szable w dłoń". 

16 listopada 2017r. dziewięć drużyn rywalizowało ze sobą, wykazując się znajomością tekstu "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Były pytania i rozpoznawanie cytatów, szukanie fałszywych informacji i szczegółowy test ze znajomości księgi IV, ale jak zawsze najciekawsze okazały się kalambury i zadanie kreatywne.  Emocje towarzyszyły drużynom, które musiały odgadywać takie kalamburowe hasła jak np. "krewny po kądzieli", "czarna polewka" czy "Świątynia Dumania". Na koniec komisję zaskoczyła różnorodność dziewięciu zamków Horeszki stworzonych w krótkim czasie z takich samych materiałów. Poziom konkursu był bardzo wyrównany i dowodził, że młodzi ludzie lubią mieć wysoko postawioną poprzeczkę i nieoczywiste zadania.

Należy dodać, że augustowska społeczna organizuje konkursy czytelnicze dla różnych grup czytelników od wielu lat i przygotowuje je razem z zaprzyjaźnioną Miejską Biblioteką Publiczną. W naszym niewielkim środowisku trudno sobie wyobrazić dobre funkcjonowanie  bez współpracy z placówkami kultury i ze szkołami publicznymi. Możemy nieskromnie powiedzieć, że ta współpraca wychodzi nam całkiem nieźle.