Kołobrzeg: XV Ogólnopolski Zjazd Szkół Herbertowskich

Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta STO
ul. Jedności Narodowej 58 A
78-100 Kołobrzeg

W dniach 19-21 września 2013 roku odbył się XV Ogólnopolski Zjazd Klubu Herbertowskich Szkół, którego gospodarzem był Zespół szkół Społecznych nr 1 im. Zbigniewa Herberta Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Kołobrzegu. Motto przewodnie na Jubileuszowy Zjazd brzmiało: „Co stanie się z wierszami gdy odejdzie oddech”. W zjeździe wzięło udział 96 przedstawicieli z 17 szkół (spośród 20) z całej Polski (z Warszawy, Krakowa, Trzebiatowa, Gdańska, Kołobrzegu, Bełchatowa, Żerkowa, Siemianowic Śląskich, Wronek, Lublina, Żor, Elbląga, Słubic, Częstochowy, Słupska i Wrocławia). Spotkali się, by dzielić się doświadczeniami edukacyjnymi, związanymi z osobą Patrona, jak również by razem zatrzymać się i pochylić nad konkretnymi utworami, tematami czy wartościami w poezji Poety.

Spotkanie rozpoczęło się w przepięknej bazylice, gdzie przy ołtarzu polecano Bogu znakomitego Patrona, a także dzieło, które rozwija się poprzez istnienie placówek czerpiących z życia i twórczości Zbigniewa Herberta.

Następnie w przemarszu Pocztów Sztandarowych Szkół Herbertowskich w asyście Orkiestry Zdrojowej uczestnicy Jubileuszowego Zjazdy udali się do Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta. Galę Zjazdu uświetniło wystąpienie Prezesa Klubu Herbertowskich Szkół Pana Wojciecha Kalickiego, podczas którego 15 nauczycieli odznaczono Medalami Komisji Edukacji Narodowej.

Wśród odznaczonych znalazła się Pani Jolanta Chmara – wicedyrektor ZSS nr 1 w Kołobrzegu.

Następnie wręczone zostały nagrody laureatom ogólnopolskich konkursów: literackiego pt. „List do Księcia Poetów” i plastycznego pt. „Mityczni bohaterowie Zbigniewa Herberta”. Przyznano 15 nagród głównych oraz 16 wyróżnień. Podczas inauguracji Zjazdu wystawione zostało przedstawienie pt. „Umarli proszą o bajki” w reżyserii Wojciecha Czaplewskiego. Spektakl oparty był na wierszach Herberta, łączył różne formy scenicznej prezentacji: rytmizowaną recytację chóralną wzorowaną na antycznym teatrze greckim, recytację nowoczesną, poezję śpiewaną i inspirowany poezją balet.

Po krótkiej przerwie na obiad uczniowie biorący udział w Zjeździe uczestniczyli w warsztatach recytatorskich pod kierunkiem aktorów: Jolanty Deszcz-Pudzianowskiej, Jagody Rall, Przemysława Tejkowskiego i Mirosława Glinieckiego. Natomiast Dyrektorzy Szkół Herbertowskich spotkali się w Sali Plafonowej w Muzeum Oręża Polskiego. Podczas spotkania Klubu wybrane zostały władze oraz przedstawiono plan na najbliższy rok. Była to także okazja do zwiedzenia pod kierunkiem przewodników wystaw: dzieje Kołobrzegu, zbiorów metrologicznych oraz wystawy poświęconej przyrządom nawigacyjnym. Pierwszy dzień Zjazdu zakończyła dyskoteka dla młodzieży i uroczysta kolacja dla przybyłych delegacji w ośrodku AKCES w Dźwirzynie.

Drugiego dnia uczestnicy mogli wziąć udział w konkursie recytatorskim lub ekonomicznym. Podczas konkursu recytatorskiego wysłuchano 28 uczestników, którzy prezentowali m. in. takie utwory jak Potęga smaku, Co robią nasi umarli, Podróż, Dotyk, Las Ardeński, Pan Cogito opowiada o kuszeniu Spinozy. Główna nagroda przypadła Janowi Orszulakowi z XX LO im. Z. Herberta w Gdańsku, który zaprezentował utwór pt. Dlaczego Klasycy?

W konkursie ekonomicznym wystartowało 10 trzyosobowych zespołów, które musiały zmierzyć się z trudnymi zagadnieniami dotyczącymi ekonomii i bankowości. Najlepsza okazała się drużyna z VI Liceum Ogólnokształcącego w Bełchatowie, reprezentowana przez Paulinę Michalak, Katarzynę Bartosz oraz Jakuba Makowskiego. II miejsce zajęła drużyna ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Kołobrzegu, a III przedstawiciele Gimnazjum nr 6 z Krakowa.

Po trudnej rywalizacji nastał czas na relaks podczas turnieju w kręgle. Dla uczestników i zwycięzców przygotowane były ciekawe nagrody i upominki. Po obiedzie wytrwali zwiedzili główną wystawę muzeum – Dzieje Oręża Polskiego. W godzinach wieczornych wszyscy zaproszeni goście wzięli udział w Gali Herbertiady, podczas której zostały zaprezentowane dwa spektakle. Jeden z cyklu „Mistrzowie Mistrza”: A ponad ziemią z kulami latały brylanty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim (Nowy Teatr z Rzeszowa) oraz spektakl na podstawie tekstów Z. Herberta Gry (w) Pana Cogito (Teatr Chorea z Łodzi).

Pełni duchowej strawy uczestnicy udali się na spoczynek, by trzeciego dnia poznać uroki Kołobrzegu podczas spaceru z kołobrzeskimi przewodnikami. Poznali między innymi historię Katedry, weszli na latarnię morską, by podziwiać Kołobrzeg z góry, zwiedzili wystawę minerałów oraz skansen morski. Po wyczerpującym spacerze wszyscy udali się na odpoczynek przy ognisku gdzie nastąpiło zakończenie XV Jubileuszowego Zjazdu.

Z okazji Zjazdu szkoła wydała gazetkę „Herbertum Mobile”.

Zjazd mógł nabrać takiego charakteru dzięki sponsorom:

  • Fundacja Banku zachodniego WBK
  • Multibank
  • Miejska Energetyka Cieplna Kołobrzeg
  • Piekarnia Nizioł
  • Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna
  • Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
  • Rodzice Zespołu Szkół Społecznych nr 1 im. Z. Herberta

Serdecznie Dziękujemy!

Jolanta Chmara, dyrektor ZSS nr 1 Z. Herberta STO