Z Kluczborka na obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży

Społeczne Gimnazjum STO
ul. Ligonia 3
46-203 Kluczbork

Uczniowie klasy III gimnazjum STO w Kluczborku: Kamila Morawiec, Antonina Hoc, Wiktoria Wypych, Oliwia Zahorodna, Julia Hofman i Przemysław Urbański wzięli udział w rekrutacji do XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży (SDiM).

SDiM o projekt edukacyjny poruszający tematy ważne dla kształtowania postaw młodych Polaków. Jego głównym celem jest zachęcanie do świadomego uczestnictwa w życiu publicznym na zasadach demokratycznych oraz inspirowanie młodzieży do aktywnej postawy obywatelskiej, samodzielnego myślenia i budowania własnych opinii o otaczającym nas świecie.

Temat tegorocznych obrad to „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”. Nasi gimnazjaliści zmierzyli się z zadaniem rozpowszechnienia zarówno historii, jak i promowania osoby, o której zdecydowali się opowiedzieć. Kamilka i Tosia nie tylko poradziły sobie świetnie ze świadectwem Zofii Moraczewskiej, ale były bezkonkurencyjne – ich wykonanie zostało ocenione najwyżej w całym województwie, dlatego otrzymały mandat poselski i zostały członkami komisji.

Nasze gimnazjalistki przygotowały o tej historycznej postaci ekspozycję, którą można oglądać w gmachu kluczborskiego ratusza. Jako najlepszy zespół z województwa opolskiego wzięły udział w seminariach oraz posiedzeniu komisji. Podczas zajęć, które odbyły się 11 maja w Sulejówku, pisały ustawę dotyczącą bycia ambasadorem historii w Polsce i za granicą. 12 maja, jako członkinie komisji sejmowej, wybrały trzech marszałków sejmu oraz przewodniczącego komisji. Głosowały też nad poprawkami w napisanej ustawie.

1 czerwca posłanki Antonina Hoc i Kamila Morawiec zasiądą w charakterze uczestniczek Sejmu Dzieci i Młodzieży w ławach poselskich podczas obrad w gmachu Sejmu w Warszawie. Wraz z innymi posłami uchwalą napisaną i poprawioną przez komisję ustawę.

Organizatorem XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu, a współorganizatorami Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Cieszymy z sukcesu naszych uczennic, gratulujemy im pomysłu i zapału, a nade wszystko podziwiamy i doceniamy ogrom pracy, którą wykonały z pasją i zaangażowaniem.

Znajdź szkołę